Przejdź do treści

Wiadomości

Salezjański program o rozwoju adresowany do matek w Demokratycznej Republice Konga

  • 14 maja 2018 r.
Salezjański program o rozwoju adresowany do matek w Demokratycznej Republice Konga
Salezjański program o rozwoju adresowany do matek w Demokratycznej Republice Konga

Kiedy postawi się na matki, gdy chodzi o rozwój, jest to zawsze trafny wybór. Dlatego też salezjanie, realizując swój projekt w Mont Ngafula, jednej z gmin Kinszasy, stolicy Demokratycznej Republiki Koga, są przekonani, że podjęli słuszną decyzję. Cel, jaki im przyświeca, jest następujący: pomóc kobietom z parafii w prowadzeniu małej działalności rolniczej przynoszącej dochód.  

Mała gmina Mont Ngafula cierpi z powodu odizolowania spowodowanego brakiem drogi, która połączyłaby ją z miastem. Ma to znaczny wpływ na całą jej sytuację społeczno-gospodarczą. Do tego dochodzi brak wody i energii elektrycznej. A poza tym, prawie wszystkie rodziny są bez pracy, brakuje środków, by zaspokoić najbardziej podstawowe potrzeby. Potrzeba też wiele wysiłku, aby uświadomić miejscowej ludności, w jaki sposób może próbować wychodzić z tej marginalizacji.

Na terenie misji salezjańskiej już zostały wydzielone małe kawałki ziemi, które są przeznaczone na uprawę warzyw, owoców, zboża, a także - hodowlę małych zwierząt. A więc pomyślano o tym wszystkim, co jest potrzebne do utrzymania rodziny. I miejscowe kobiety, bogate o te doświadczenia, są tymi osobami, które postawiły sobie za cel osiągnięcie samowystarczalności żywnościowej poprzez uprawę warzyw, które, gdy już te poletka warzywne zaczną w pełni funkcjonować, mogą być sprzedawane na targowisku.

Ten projekt zakłada różne etapy. Na pierwszy składa się nowoczesne i zintegrowane szkolenie agro-zootechniczne. Następnie, do roku czasu, 80% uczestniczek projektu otrzyma nasiona i narzędzia do uprawy warzyw w swoich ogródkach. Potem, po zebraniu warzyw, mogą zwrócić salezjanom tę “pożyczkę” na środki produkcji, przekazując im 20% warzyw, które z kolei zostaną przekazane małym sierotom przebywającym w domu “Maison Papy”, znajdującym się również na terenie misji.  

A jednocześnie stawi się czoła wielkiemu problemowi, jakim jest ograniczony dostęp do wody potrzebnej do nawadniania upraw, zwiększając pojemność obecnej studni.

I tak przez długi okres czasu gmina Mont Ngafula będzie mogła korzystać z uprawnych terenów i uprawiać warzywa, które będą mogły być potem sprzedawane w mieście. W ten sposób 107 rodzin, dysponując odtąd bardziej stabilnym dochodem, będzie mogło opłacić naukę swoich dzieci.

Pomóc rodzinom potrzebującym, stawiając na mamy, dawczynie życia, punkt odniesienia, gdy chodzi o uczucie i miłość, i nosicielki nadziei: oto sens tego projektu!

Źródło

Udostepnij