Przejdź do treści

Wiadomości

Przełożony Generalny rozmawiał z młodymi w Chorwacji

  • 29 maja 2018 r.
Przełożony Generalny rozmawiał z młodymi w Chorwacji
Przełożony Generalny rozmawiał z młodymi w Chorwacji

Bardzo radosną niespodzianką rozpoczęła się wizyta animacji Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime w inspektorii pw. św. Jana Bosko w Chorwacji, która odbywa z okazji 100-lecia obecności salezjanów na tej ziemi.

W czasie gdy ks. Á.F. Artime znajdował się tarasie salezjańskiej parafii w mieście Rijeka, niespodzianie 350 ludzi młodych z ośrodków salezjańskich w Rijeka i Zagrzeb wybiegło z wnętrza oratorium i pozdrowiło X Następcę Księdza Bosko świąteczną pieśnią powitalną.

Po tym emocjonalnym powitaniu delegat inspektorialny ds. duszpasterstwa młodzieży ks. Danijel Vidovic wprowadził w scenki teatralne, w ramach których została przybliżona Przełożonemu Generalnemu historia salezjanów w Rijeka i rozwój Rodziny Salezjańskiej w Chorwacji.

Następnie Przełożony Generalny po ojcowsku rozmawiał z młodymi: mówił im o obecności salezjanów w 134 krajach oraz wielu działaniach, które ci podejmują z i dla młodzieży ubiegłej. I pozostawił im motto, przytaczając słowa św. Jana Pawła II: „Nie lękajcie się!”.

Potem miała miejsce akademia w nowych pomieszczeniach salezjańskiej szkole, w której uczestniczyli również: arcybiskup miasta Ivan Devčić, burmistrz p. Zlatko Komadina, ks. inspektor Pejo Orkić, dyrektor dzieła – ks. Dragutin Detić, a także dyrektor szkoły – ks. Niko Tunjić, jak również były wychowanek, wykładowca i założyciel katolickich skautów chorwackich – Marin Miletić.

Na zakończenie dnia młodzi prowadzili czuwanie modlitewne, a ks. Á.F. Artime skierował do nich „słówko na dobranoc”, w którym zachęcił ich do szukania własnego powołania, mówiąc do nich: „Jakiekolwiek byłyby wasze marzenia, możecie je realizować tylko żyjąc w przyjaźni z Bogiem”.

W drugim dniu, w sobotę 25 maja najpierw odbyło się spotkanie z Córkami Maryi Wspomożycielki, a następnie – spotkanie z lokalną Rodziną Salezjańską. W czasie Mszy św., która potem nastąpiła, Przełożony Generalny przypomniał: „My, Rodzina Salezjańska, musimy zawsze mieć drzwi otwarte dla innych. To nie jest czas, byśmy bali się innych!”. Po Eucharystii przyjął również przyrzeczenia 5 nowych salezjanów współpracowników.

Na koniec ks. inspektor wypowiedział wzruszające słowa podziękowania i miało miejsce wręczenie darów ks. Á.F. Artime oraz turniej piłkarski między oratorianami.

Źródło

Udostepnij