Przejdź do treści

Wiadomości

Chłopcy z Mjanmy uczą się w ośrodku kształcenia zawodowego

  • 30 maja 2018 r.
Chłopcy z Mjanmy uczą się w ośrodku kształcenia zawodowego
Chłopcy z Mjanmy uczą się w ośrodku kształcenia zawodowego

Mała, ale dynamiczna wspólnota z Myitkyina (Mjanma) – która realizuje program Dnia Misji Salezjańskich 2018 – jest szczęśliwa, że może podzielić się z Rodziną Salezjańską na świecie sukcesami, jakie odnoszą jej uczniowie. Już ponad 500 chłopców i dziewcząt otrzymało dyplomy w ostatnich 11 latach po ukończeniu salezjańskiego ośrodka kształcenia zawodowego. Dyrektor ośrodka, ks. Victor Nawki, salezjanin, i dwóch koadiutorów, zapewniają nowym uczniom całodobową asystencję, czyniąc to w pogodnej atmosferze.

„Przybyła nowa grupa uczniów, którzy rozpoczną rok szkolny 2018/2019 w dniu 5 czerwca. Przebywają tutaj z nami, aby się do tego odpowiednio przygotować, podczas gdy uczniowie drugiego roku, z których wielu mieszka w naszym internacie, biorą udział w kursie przysposobienia zawodowego” – mówi ks. Nawki.

Jak każdego roku, również w przypadku tej nowej grupy, większość uczniów to katolicy, tylko niewielu to chrześcijanie innych obrzędów, a poza tym jest chłopiec wyznania buddyjskiego. Trzeba powiedzieć, że salezjanie odczuwają to samo, co Ksiądz Bosko w przypadku Bartłomieja Garellego w Turynie (1841). Kontynuuje ks. Nawki: „W czasie pierwszej Eucharystii zdaliśmy sobie sprawę z tego, że wielu z tych nowych uczniów nie umie nawet zrobić znaku krzyża, nie wie, jakie imię otrzymali na chrzcie i czy byli godni, by przyjąć swoją I Komunię św. Stąd też te pierwsze trzy tygodnie są przeznaczone na «szkołę modlitwy», w czasie której ci nowi uczniowie uczą się odmawiać różaniec, uczestniczyć w Eucharystii, odmawiać codzienne modlitwy w swoim języku...”.

Resztę czasu w tych dniach spędzają wykonując różne codzienne prace w perspektywie zbliżającej się pory deszczowej na wielkim gospodarstwie, a także biorą udział w popołudniowych zajęciach sportowych, grając w kickball, piłkę nożną i siatkówkę. 

W roku szkolnym 2017/2018 znacznie polepszyły się warunki w tym ośrodku kształcenia zawodowego: powstały dwa nowe warsztaty pod gołym niebem, nabyto 10 komputerów dla kierunku informatycznego, a jako że liczba uczniów znacznie wzrosła, niektóre korytarze zostały przekształcone w sale lekcyjne. To samo stało się z innymi pomieszczeniami... 

Licząc na globalną solidarność salezjańską wspólnota z Myitkyina nie przestaje marzyć o budowie nowego domu dla wspólnoty, innych nowych salach lekcyjnych dla uczniów drugiego roku (OJT), zbiorniku wodnym, remoncie dachów i nabyciu nowego wyposażenia dla różnych działów ośrodka: stolarskiego, elektrotechnicznego, mechaniki samochodowej, spawania, naprawy telefonów komórkowych, krawieckiego i estetyki.

Źródło

Udostepnij