Przejdź do treści

Wiadomości

Erygowano Wizytatorię Indonezji pw. św. Alojzego Versiglii

  • 13 czerwca 2018 r.
Erygowano Wizytatorię Indonezji pw. św. Alojzego Versiglii
Erygowano Wizytatorię Indonezji pw. św. Alojzego Versiglii

W piątek, 8 czerwca 2018 r., Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, za zgodą Rady Generalnej, erygował  nowy okręg: Wizytatorię Indonezji pw. św. Alojzego Versiglii – w skrócie INA. W ten sposób zwiększyła się liczba salezjańskich okręgów na świecie do 88 i do 12 w regionie Azji Wschodniej-Oceanii (osiem inspektorii i cztery wizytatorie, a wśród nich wizytatoria Timoru Wschodniego, oznaczona jako TLS).

Dotąd salezjańska Indonezja stanowiła Delegaturę inspektorialną, należącą do rozległej Wizytatorii Indonezji-Timoru Wschodniego (ITM), podczas gdy teraz oba te kraje stanowią osobne wizytatorie.

Podniesienie delegatury Indonezji do rangi wizytatorii było zamierzane od dłuższego czasu i doszło do niego po przebyciu długiej i przemyślanej drogi.

Salezjanie są obecni w tym kraju od 1985 roku, zależąc wtedy od salezjanów z Filipin, a delegatura Indonezji została kanonicznie ustanowiona w 2010 roku.

W sprawozdaniu po wizytacji nadzwyczajnej w 2018 roku czytamy, że do nowej Wizytatorii należy 7 wspólnot salezjańskich (5 kanonicznych i dwie niekanoniczne), które liczą 60 salezjanów (30 salezjanów kapłanów, 10 salezjanów koadiutorów i 20 kandydatów do kapłaństwa), do których dochodzi 12 nowicjuszy i 8 prenowicjuszy. Innych sześciu salezjanów indonezyjskich to misjonarze ad gentes w Europie, Ameryce Łacińskiej i Azji Wschodniej.

W najbliższej przyszłości przewidziane są konsultacje na pierwszego przełożonego tej nowej wizytatorii, zatwierdzenie nominacji w czasie obecnej sesji Rady Generalnej i objęcie urzędu przez nowego przełożonego, które przewidziane jest w dniu 1 sierpnia.

Źródło

Udostepnij