Przejdź do treści

Wiadomości

Sport na rzecz rozwoju w Etiopii

  • 19 czerwca 2018 r.
Sport na rzecz rozwoju w Etiopii
Sport na rzecz rozwoju w Etiopii

W piątek 15 czerwca, przy Ośrodku kształcenia technicznego i zawodowego w Entoto, w Addis Abebie, rozpoczął się pierwszy turniej pod nazwą „Sport na rzecz Rozwoju – Kształcenie i Edukacja Techniczno-Zawodowa”. Turniej ten wpisuje się w pierwszą inicjatywę w zakresie współpracy i rozwoju międzynarodowego, których dopełnienie stanowią prace związane z przebudową boisk sportowych w całym kraju oraz zajęcia edukacyjne dla nauczycieli i młodzieży.

Sport może być doskonałym środkiem do promocji edukacji, ochrony zdrowia i krzewienia pokoju na całym świecie. Jest w stanie pomóc ludziom młodym w nabyciu znaczących umiejętności społecznych, podniesieniu poczucia własnej wartości i podejmowaniu odpowiedzialnych zadań.

Turniej, który obecnie odbywa się w Addis Abebie, wpisuje się w projekt „Sport na rzecz Rozwoju w Afryce” (S4DA) i jest realizowany we współpracy z „Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit GmbH” (GIZ – Niemieckie Towarzystwo Współpracy Międzynarodowej) i biurem, które zajmuje się kształceniem techniczno-zawodowym w Addis Abebie.

W tym turnieju rywalizuje ze sobą 10 ośrodków kształcenia zawodowego znajdujących się w stolicy Etiopii, a wśród nich dwa salezjańskie: „Bosco Children” i „Mekanissa”.

A poza tym, projekt „S4DA” dostarcza znaczących treści dla innego programu na rzecz rozwoju, który realizuje ministerstwo federalne ds. współpracy i rozwoju pod nazwą „Więcej przestrzeni dla sportu – 1000 możliwości dla Afryki”, a którego celem jest postawienie na sport z zamiarem promocji edukacji zawodowej na odpowiednim poziomie.

Dzięki temu projektowi zostały wybudowane boiska sportowe w całym kraju i zostało przebudowanych innych trzydzieści pięć. Przede wszystkim salezjanie, po zawarciu porozumienia z „GIZ”, dotyczącego działalności sportowej na rzecz rozwoju, znajdują się wśród beneficjentów tej inicjatywy, mogąc teraz udostępnić swoim uczniom nowe i przebudowane boiska sportowe prawie że we wszystkich swoich ośrodkach w Etiopii.  

Dzięki temu przedsięwzięciu ponad sto tysięcy dzieci ma przystęp do edukacji poprzez sport, a sześćdziesięciu pięciu nauczycieli zostało odpowiednio przeszkolonych, by dowartościowali sport jako narzędzie rozwoju.

I podczas gdy trwa turniej ośrodków kształcenia zawodowego z Addis Abeby, „GIZ” i salezjanie już planują sesje szkoleniowe we wszystkich wspólnotach salezjańskich oraz umowy dotyczące wyposażenia sportowego i podręczników szkoleniowych.

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij