Przejdź do treści

Wiadomości

Nagroda dla studentów Uniwersytetu „Don Bosco”

  • 20 czerwca 2018 r.
Nagroda dla studentów Uniwersytetu „Don Bosco”
Nagroda dla studentów Uniwersytetu „Don Bosco”

Projekt, który opracowali studenci z kierunku projektowania Szkoły Komunikacji Społecznej  „Mónica Herrara” (ECMH) i studenci kierunku projekt przemysłowy i graficzny Uniwersytetu „Don Bosco” (UDB) w Salwadorze pod nazwą „Design for Vulnerability”, został zaprezentowany w maju w Nowym Jorku na Międzynarodowych Targach ICFF. Projekt ten otrzymał także nagrodę w kategorii “szkoła”, którą przyznali dziennikarze czasopism specjalistycznych.

Problem dostępu do wody jest coraz bardziej odczuwany na świecie. W niektórych krajach już się odczuwa niedostatek wody pitnej. Wystarczy tutaj podać niektóre liczby w tym względzie: około 1,1 miliarda osób na świecie nie ma dostępu do źródeł wody pitnej, a około 1400 dzieci w wieku poniżej pięciu lat umiera codziennie z powodu chorób łączących się z brakiem dostępu do wody pitnej i odpowiedniej higieny.

Projekt zrodził się na bazie studium dotyczącego dostępu do wody pitnej we wspólnocie El Majahual, usytuowanej w strefie przybrzeżnej departamentu „La Libertad” w Salwadorze. Tylko 25% mieszkańców z tego obszaru ma dostęp do wody pitnej dzięki odpowiedniemu systemowi dystrybucji i zarządzania, pozostałych 75% szuka alternatywnych sposób, takich jak źródła naturalne, gromadzenie deszczówki w czasie pory zimowej, studnie, woda rzeczna lub źródła słodkiej wody. Te źródła są zanieczyszczone odpadkami biologicznymi i substancjami, które wywołują choroby ciężko uleczalne ze względu na brak odpowiednich punktów opieki sanitarnej lub ich znacznego oddalenia.

W obliczu tego wyzwania multidyscyplinarna ekipa studentów obu uczelni, wraz z fachowcami z różnych sektorów, zaprojektowali  system filtracji zanieczyszczonej wody, dzięki któremu możliwe jest jej oczyszczenie i uczynienie jej zdatnej do spożycia przez ludzi. 

Tak oto został opracowany filtr składający się z trzech warstw materiałów, jakie występują na obszarze nadmorskim, którego skuteczność została potwierdzona przez różnych fachowców i instytucje specjalizujące się w oczyszczaniu wody, a wśród nich: Laboratorium Jakości Integralnej „Fusades”, Centrum Technologii Stosowanych (CTA), „AZURE” i „Stove Team International”.

Ten filtr został wyprodukowany tanim kosztem, a sama jego produkcja jest prosta i w przyszłości może być zastosowany na innych obszarach, na których występuje problem z dostępem do wody pitnej.

Źródło

Udostepnij