Przejdź do treści

Wiadomości

Wiosenne i letnie akcje w oratoriach syryjskich

  • 20 czerwca 2018 r.
Wiosenne i letnie akcje w oratoriach syryjskich
Wiosenne i letnie akcje w oratoriach syryjskich

Pomimo obecnej sytuacji, znaczonej dotąd brakiem stabilności, salezjanie i animatorzy zdecydowali się rozpocząć akcje letnie dla setek dzieci i młodzieży.

W maju zakończyły się zajęcia zimowe, jakie prowadzili w swoich ośrodkach duchowi synowie Księdza Bosko: spotkania katechizmowe, dzielenia się i braterskie w ramach różnych grup, jak również wspólne odmawianie różańca jako specjalny dar dla Maryi w maju, miesiącu jej poświęconym.

W międzyczasie odbył się także kurs szkoleniowy dla animatorów – chłopców i dziewcząt w wieku 16-17 lat – w ramach przygotowania do akcji letnich, które w tym roku będą przebiegać pod hasłem: „Słyszę cię”.

Program, jaki przygotowała wspólnota wychowawcza na okres sześciu tygodni tych akcji letnich, odwołuje się do historii różnych postaci biblijnych Starego i Nowego Testamentu (Samuel, Dawid, Salomon, Mojżesz, Jakub oraz Jan Chrzciciel), które łączy wspólny mianownik, jakim jest słuchanie i podążanie za własnym powołaniem.   

Te akcje letnie będą przebiegać pod znakiem wskazań Przełożonego Generalnego ks. Ángela Fernándeza Artime na rok 2018, ponieważ ich uczestnicy będą zgłębiać temat słuchania i towarzyszenia, tak jak został on przedstawiony w tegorocznej Wiązance, dla której punktem wyjścia jest opowiadanie o spotkaniu Jezusa z Samarytanką i jej prośba: „Panie, daj mi tej wody”.

A jednocześnie, jako że hasło tegorocznych akcji letnich oscyluje wokół powołania i jego rozeznania, w tym celu, aby było możliwe jego odkrycie i udzielenie odpowiedzi na wezwanie Pana, te wakacyjne zajęcia harmonizują z drogą Kościoła w kierunku Synodu nt. „Młodzież, wiara i rozeznanie”. Istotnie, wiele punktów zostało zaczerpniętych z dokumentu przygotowawczego Synodu.

Została także opracowana broszura, która będzie służyć jako pomoc w przeżywaniu tych akcji, a która obejmuje różne kwestie dotyczące duchowości i życia. Nie zabraknie także gier edukacyjnych, różnych warsztatów manualnych, nauk i modlitwy.

Konkludując, dzieci i młodzież z Syrii dzisiaj jeszcze bardziej potrzebują wsparcia ze strony duchowości salezjańskiej i osób dorosłych, którzy ich wysłuchają i będą im towarzyszyć w powolnym odzyskiwaniu równowagi i relacji z Bogiem oraz społeczeństwem w tej fazie niestabilności, po długiej, siedmioletniej wojnie. I salezjanie mają zamiar być u ich boku w czasie tego procesu.

Autor

Sally Abou Jamra

Źródło

Udostepnij