Przejdź do treści

Wiadomości

Nowe perspektywy na przyszłość dla uchodźców w Etiopii

  • 21 czerwca 2018 r.
Nowe perspektywy na przyszłość dla uchodźców w Etiopii
Nowe perspektywy na przyszłość dla uchodźców w Etiopii

Nyanthiay ma zaledwie 22 lata, a musi już opiekować się czwórką dzieci. Dwójka jest jej, a pozostała dwójka – siostry, która zginęła wraz z mężem w czasie starć w Sudanie Południowym. Młoda matka zabrała ze sobą maluchy i wędrowała z nimi przez 20 dni w kierunku Etiopii: „Byłam zmuszona zostawić mojego męża i moją matkę. Moim celem było doprowadzenie dzieci do bezpiecznego miejsca, gdzie nie ma głodu i wojny”. Nyanthiay znajduje się wśród ponad 17 tysięcy uchodźców, którzy uciekli z Sudanu Południowego i przybyli do obozu w Nguenyyiel, w regionie Gambella (Etiopia), w którym przebywa prawie 100 tysięcy uchodźców.

Opieka nad dziećmi i kształcenie zawodowe młodzieży wpisują się w projekt, jaki salezjanie w Etiopii, wraz z NGO „Volontariato Internazionale per lo Sviluppo” (VIS), realizują w tym obozie: oprócz ośrodka rekreacyjnego i sportowego, który udostępnia dzieciom i nastolatkom z obozu bezpieczne miejsce wychowawcze, od lutego tego roku wprowadzono krótkie kursy stolarstwa, budownictwa, krawiectwa i fryzjerstwa, w których uczestniczyło 140 chłopców i dziewcząt z obozu, co było możliwe dzięki wsparciu Włoskiej Agencji Współpracy na rzecz Rozwoju (AICS).

Kursy prowadził salezjański personel, a wzięli w nich udział, zgodnie ze stylem przejętym od Księdza Bosko, młodzi najbardziej marginalizowani i wykluczeni z „klasycznego” systemu edukacji. Im wszystkim zaproponowano zajęcia, które w praktyczny i użyteczny sposób uczą zawodu, który pozwoli im w przyszłości, także tej najbliższej, znaleźć pracę i dzięki temu polepszyć poziom własnego życia i życia swoich bliskich.

Ci młodzi brali udział w tych warsztatach z wielkim entuzjazmem, a niektórzy z nich połączyli się w grupy, by wspólnie i samodzielnie kontynuować uprawianie zdobytego zawodu, korzystając przy tym z odpowiedniego pakietu, jaki dostarczyli im realizatorzy projektu, by pomóc im w tej delikatnej fazie wejścia na rynek pracy.

W ubiegłą niedzielę, 17 czerwca, na terenie obozu miała miejsce ceremonia zakończenia tego projektu, połączona z nagrodzeniem pięciu najlepszych uczniów z każdego kursu, a także – z prezentacją wyrobów rzemieślniczych, które powstały w czasie różnych warsztatów, oraz barwnymi występami artystycznymi.

Dzięki wsparciu VIS ten ośrodek, działający na terenie obozu, będzie funkcjonował także po zakończenie kursów, więcej – myśli się już o drugim cyklu tych kursów zawodowych, które będą zorganizowane również z wykorzystaniem salezjańskiego doświadczenia na tym polu.

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij