Przejdź do treści

Wiadomości

Salezjanie z Bangalore solidarni z ludnością Jemenu

  • 21 czerwca 2018 r.
Salezjanie z Bangalore solidarni z ludnością Jemenu
Salezjanie z Bangalore solidarni z ludnością Jemenu

„Z wielkim niepokojem patrzę na dramat ludności Jemenu, która jest wyczerpana wieloma latami konfliktu...” – powiedział papież Franciszek po modlitwie „Anioł Pański” w ubiegłą niedzielę. Skupił dzięki tym słowom uwagę wiernych na kraju od trzech lat pogrążonym w wojnie domowej, w wyniku której zginęło ponad 15 tys. osób i zostało zmuszonych do ucieczki ponad trzy miliony ludzi; praktycznie biorąc, obecnie co ósmy obywatel Jemenu żyje daleko od swojego domu. W tym kraju przez wiele lat jako misjonarze pełnili posługę salezjanie z hinduskiej inspektorii Bangalore, którzy teraz ponawiają apel papieża o modlitwę w intencji jemeńskiego narodu.

Ks. George Muttathuparambil, obecny przełożony inspektorii Bangalore, przybliża dramatyczną sytuacją w tym kraju, wskazując na konieczność modlitwy. „Ta wojna jest niesprawiedliwa. Ludzie ogromnie cierpią” – stwierdza. „Widziałem ten cały horror, jaki niesie obecna wojna w Jemenie. Musimy modlić się o pokój” – kontynuuje, przypominając apel papieża Franciszka i bpa Paula Hindera, wikariusza apostolskiego Arabii Południowej – która obejmuje Zjednoczone Emiraty Arabskie, Oman i Jemen – który również powtórzył apel papieża w poniedziałek, 18 czerwca.

Ten kraj jest dobrze znany ks. Muttathuparambilowi, gdyż przebywał w nim od 2010 do 2016 roku, najpierw w Hodeidah, a następnie w Taiz. Był również w tym mieście, kiedy 4 marca 2016 roku w Adenie grupa islamistów porwała z domu opieki nad osobami w podeszłym wieku, należącym do sióstr misjonarek miłości jego współbrata, ks. Toma Uzhunnalila, zamordowawszy cztery zakonnice oraz 12 innych osób. Z uwagi na niebezpieczną sytuację w Jemenie ks. Muttathuparambil 30 marca 2016 roku został zmuszony zostawić placówkę misyjną i powrócić do Indii, ale nadal żywi nadzieję, że tam wróci, by służyć jemeńskiej ludności.

Swoją bliskość i solidarność z ludnością Jemenu salezjanie z Bangalore w sposób szczególny wyrażą w najbliższą sobotę, jak informuje ks. Muttathuparambil: „23 czerwca odprawimy Mszę św. i weźmiemy udział w adoracji eucharystycznej w duchu solidarności [z ludnością tego kraju]. Wraz z moją wspólnotą będę usilnie prosić Niebo [na modlitwie] o pokój w Jemenie. Módlmy się do Boga, aby interweniował i przyniósł sprawiedliwość oraz pokój”.

I mówi na koniec dodaje jeszcze, że „sytuacja jest bardzo poważna, ludzie potrzebują jedzenia, wody, lekarstw. Wszystko zostało zniszczone. Łączymy się w modlitwie z biskupem Hinderem. Jest on bardzo zaniepokojony sytuacją w tym regionie i martwi się o chrześcijan, którzy mają tam cztery parafie”. Dodajmy, że są to: Sana’a, Taiz, Hodeidah i Aden.

Źródło

Udostepnij