Przejdź do treści

Wiadomości

Kard. Angelo Amato SDB w Wenezueli

  • 26 czerwca 2018 r.
Kard. Angelo Amato SDB w Wenezueli
Kard. Angelo Amato SDB w Wenezueli

W tym kryzysie politycznym, społecznym i gospodarczym, jaki przeżywa Wenezuela, Kościół nie ustaje w głoszeniu, że droga spokoju oraz pokoju zaczyna się w sercu każdej istoty ludzkiej i że celem każdego wierzącego jest świętość. W tym kontekście kardynał Angelo Amato SDB, reprezentujący papieża Franciszka, przewodniczył uroczystości beatyfikacji matki Carmen Rendiles, założycielki Zgromadzenia Służebnic Jezusa.

W tej podróży do Wenezueli kardynał znalazł czas, aby odwiedzić dom inspektorialny i swoich współbraci salezjanów w Caracas. Było to spotkanie braterskie dobrych znajomych z czasów studiów, ponieważ kardynał studiował teologię na Papieskim Uniwersytecie Salezjańskim w Rzymie w latach 1964‒1968 wraz z ks. Santiago Prólem, Románem Cheną i późniejszym biskupem José Angel Divassonem, wikariuszem apostolskim Puerto Ayacucho. Wszyscy oni byli obecni na tym spotkaniu.

W sobotę 16 czerwca, na stadionie baseballowym Uniwersytetu Katolickiego Wenezueli odprawiona została uroczysta Msza święta, podczas której matkę Carmen Rendiles ogłoszono oficjalnie błogosławioną. Nowa błogosławiona jest już trzecią wyniesioną na ołtarze osobą w Wenezueli. W tym wydarzeniu wzięło udział około 15 tysięcy osób, a wśród nich przybyłe liczne grupy Rodziny Salezjańskiej. Eucharystia rozpoczęła się o godz. 10.00 czasu lokalnego, a przewodniczył jej kard. Angelo Amato, któremu towarzyszyli jako koncelebransi: arcybiskup Caracas, kard. Jorge Urosa; arcybiskup Mérida, kard. Baltazar Porras; nuncjusz apostolski, abp Aldo Giordano, a także przedstawiciele Konferencji Episkopatu Wenezueli.

W homilii kard. Amato podkreślił, że „Wenezuela jest ziemią błogosławioną”, odnosząc się w ten sposób do dwóch innych zakonnic, które poprzedziły matkę Carmen Rendiles w tym wyniesieniu do chwały ołtarzy: matka Maria de San José i matka Candelaria de San José. Dodał następnie: „Beatyfikacja matki Carmen Rendiles uwydatnia piękny łańcuch wenezuelskiej świętości”.

Po celebracji eucharystycznej tysiące wiernych i uczestników przypomniały o trudnej i poważnej sytuacji tysięcy Wenezuelczyków, skandując mocno: „Wolność! Wolność!”. Zaapelowali również do kardynała Amato, krzycząc dalej: „Niech Ksiądz Kardynał powie Papieżowi, by przyjechał do Wenezueli”.

„Nic nie można otrzymać, tracąc pokój i zjednoczenie z Bogiem... Starajmy się trwać zawsze w pokoju” – takie było przesłanie, jakie pozostawiła błogosławiona Carmen Rendiles.

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij