Przejdź do treści

Wiadomości

Młodzi studenci zbierają żywność dla tubylców Bororo i Xavante

  • 27 czerwca 2018 r.
Młodzi studenci zbierają żywność dla tubylców Bororo i Xavante
Młodzi studenci zbierają żywność dla tubylców Bororo i Xavante

„Apatia, brak solidarności, konformizm i znikome zaangażowanie studentów to niepokojące sygnały płynące z uczelni Ameryki Łacińskiej” – czytamy w studium, które zostało opublikowane kilka miesięcy temu przez Stowarzyszenie Uniwersytetów i Instytutów Szkolnictwa Wyższego w Meksyku (ANUIES). Salezjanie i Salezjańskie Instytuty Szkolnictwa Wyższego (IUS) starają się stawić czoła temu problemowi, wychodząc z różnymi propozycjami duszpasterskimi i usługami. Salezjański Uniwersytet Brazylijski, by podać tu jeden z przykładów, podjął akcję pomocy misjom, a zwłaszcza ludom tubylczym. A konkretnie, Duszpasterstwo Akademickie „UniSalesiano” zajęło się gromadzeniem niepsującej się żywności, która potem zostanie przekazana tubylcom z plemion Bororo i Xavante w Mato Grosso. Ta charytatywna akcja wpisuje się w projekt „Wolontariatu Misyjnego”, który jest realizowany w tym roku po raz drugi przez „UniSalesiano”.

Pierwszą podróż w rejony misyjne „UniSalesiano” zorganizował w 2017 roku i trwała ona blisko 14 godzin. W tym roku ponad 20 studentów z różnych siedzib „UniSalesiano” w Araçatuba i Lins wyjedzie 1 lipca do Mato Grosso, by dotrzeć do wiosek Meruri (Bororo) i San Marcos (Xavante), gdzie pozostaną do 8 lipca. W tym czasie grupa będzie prowadzić różne zajęcia i udzielać się w ramach wolontariatu, mając okazję poznać tamtejszą rzeczywistość oraz wymienić się doświadczeniem. „A ponadto będą mieli także sposobność zgłębienia miejscowej kultury i doświadczyć inkulturacji w odniesieniu do innej rzeczywistości” – powiedział ks. W. Bronakowski, prorektor ds. duszpasterstwa.

Aby wziąć udział w tym projekcie zainteresowani studenci musieli poddać się selekcji w dwóch fazach. W pierwszej – ich zadaniem było wypełnienie formularza i udzielenia odpowiedzi dotyczących ich osoby. Potem miała miejsce rozmowa indywidualna z psychologiem. Członkowie grupy zostali wytypowani przez dwójkę koordynatorów: prof. Mirellę Justi, wykładowcę psychologii, i prof. Julianę Mitidiero, wykładowcę wychowania fizycznego, obie pracujące w Araçatuba. Wybrani studenci będą się starać poznać potrzeby tubylców i po ich powrocie „UniSalesiano” zacznie opracowywać projekty pomocy na rzecz rozwoju tych wspólnot tubylczych, które będą realizowane w kolejnych latach.

Niewątpliwie to doświadczenie solidarności i służby na rzecz najbardziej potrzebujących przełamuje stereotypowe myślenie, że wielu studentów to egoiści, którzy żyją tylko własnymi planami i swoimi studiami.

Źródło

Udostepnij