Przejdź do treści

Wiadomości

Ks. Andrew Wong pierwszym przełożonym nowej Wizytatorii Indonezji

  • 28 czerwca 2018 r.
Ks. Andrew Wong pierwszym przełożonym nowej Wizytatorii Indonezji
Ks. Andrew Wong pierwszym przełożonym nowej Wizytatorii Indonezji

Kilka dni temu, dokładnie 26 czerwca, Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, po zapoznaniu się z wynikiem lokalnych konsultacji i za zgodą Rady Generalnej, mianował pierwszego przełożonego nowej Wizytatorii Indonezji pw. św. Alojzego Versiglia. Został nim ks. Andrew Wong, który będzie kierować nową wizytatorią w sześcioleciu 2018‒2024.

Ks. Andrew Wong urodził się w Santa Ana, w Manili na Filipinach 30 listopada 1952 roku. Nowicjat salezjański odbył w mieście Canlubang w roku 1971/72, śluby wieczyste złożył 23 marca 1978 r. w Parañaque, w Manili, a święcenia kapłańskie przyjął 7 grudnia 1979 r. również w Manili.

Po święceniach, w pierwszych latach swojej posługi (1987‒1998) pracował w domach formacyjnych w Canlubang i Bacolod na Filipinach, a także w Dżakarcie w Indonezji oraz w mieście Fatumaca w Timorze Wschodnim.

Kiedy w 1998 roku została erygowana Wizytatoria Indonezji–Timoru Wschodniego pw. św. Kaliksta, ks. Andrew został mianowany jej pierwszym przełożonym (1998‒2004), pełniąc tę funkcję w czasie, kiedy w Timorze Wschodnim dążono do niepodległości. Warto wspomnieć, że odpowiednie referendum w tym regionie odbyło się w 1999 roku, zaś niepodległość proklamowano w 2002 roku.

W 2005 r. został mianowany przełożonym inspektorii Filipin Północnych (FIN), który to urząd pełnił do czasu rozpoczęcia 26. Kapituły Generalnej w roku 2008, kiedy to został wybrany przez zgromadzenie kapitulne na radcę regionu Azja Wschodnia–Oceania. 

Po sześcioletniej kadencji radcy regionalnego (2008‒2014) ks. Á.F. Artime postawił go na czele wspólnoty Międzynarodowego Studentatu Teologicznego „Ratisbonne” w Jerozolimie, którą to funkcję pełnił do sierpnia 2017 roku.

I wreszcie, pracował w salezjańskiej wspólnocie międzynarodowej „Bł. Stefan Sandor” w Parañaque, gdzie udzielał się na rzecz formacji szczegółowej salezjanów koadiutorów, pełniąc funkcję wikariusza dyrektora. 

Ks. Wong – który jest doktorem teologii pastoralnej ze specjalizacją duszpasterstwa młodzieżowego oraz katechetyki Papieskiego Uniwersytetu Salezjańskiego (UPS) w Rzymie i uczestniczył w 25., 26. i 27. Kapitule Generalnej – przejmie nowy urząd 1 sierpnia w czasie Eucharystii, która zostanie odprawiona w Dżakarcie. 

Źródło

Udostepnij