Przejdź do treści

Wiadomości

Ks. Jacob Hamaguchi nowym przełożonym w Japonii

  • 28 czerwca 2018 r.

Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, po zapoznaniu się z wynikami ostatnich konsultacji i za zgodą Rady Generalnej, mianował 28 czerwca ks. Jacoba Hideakiego Yamagouchiego nowym przełożonym inspektorii japońskiej pw. św. Franciszka Ksawerego na sześciolecie 2018‒2024.

Hamaguchi urodził się w Sasebo City, na terenie prefektury Nagasaki, w dniu 1 maja 1958 r. Salezjański nowicjat odbył w roku 1981/82 w Chofu, blisko Tokio; tam także złożył śluby wieczyste dnia 19 marca 1988 r. Po święceniach kapłańskich, które miały miejsce w Tokio w dniu 23 września 1990 r., większą część swojej posługi duszpasterskiej realizował w ramach pracy społecznej wśród młodzieży, działając przez 14 lat w domu salezjańskim „Boys Home” w mieście Kodaira, także koło Tokio.

Następnie w latach 2005‒2009 pomagał salezjańskiemu biskupowi Francisowi Xavierowi Osamu Mizobe w prowadzeniu diecezji Takamatsu, co czynił wraz z innymi salezjanami. Od 2010 r. do początku 2018 r. był zaangażowany w domu formacyjnym w Chofu, najpierw jako wikariusz dyrektora, a następnie dyrektor. A w kwietniu tego roku został dyrektorem wspólnoty salezjańskiej w Meguro, w Tokio; tamtejsze dzieło salezjańskie obejmuje parafię, przedszkole i ośrodek młodzieżowy.

Gdy chodzi o poziom inspektorialny, ks. Hamaguchi od 2015 roku jest wikariuszem ks. inspektora, a ponadto od 2015 roku do lutego tego roku był również delegatem ds. formacji; do kwietnia był także delegatem ds. duszpasterstwa młodzieży. A poza tym, jest również koordynatorem tzw. „Project Team”, komisji „ad hoc”, która została powołana w kontekście reorganizacji inspektorii; ta ma czuwać również nad tym, aby inspektoria jeszcze bardziej służyła ubogiej młodzieży i włączała do współpracy świeckich pomocników.

Hamaguchi będzie 14. przełożonym inspektorii japońskiej. Zastąpi na urzędzie ks. Mario Yamanouchiego, którego papież Franciszek w dniu 2 czerwca mianował biskupem Saitamy.

Źródło

Udostepnij