Przejdź do treści

Wiadomości

Salezjańscy uczniowie z USA w Portoryko

  • 4 lipca 2018 r.
Salezjańscy uczniowie z USA w Portoryko
Salezjańscy uczniowie z USA w Portoryko

W dniach 21‒28 czerwca 14 uczniów i 3 nauczycieli z salezjańskiej szkoły średniej Don Bosco Cristo Rey (DBCR) w Takoma Park (USA) miało możliwość odwiedzenia placówek salezjańskich w dzielnicy Cantera w San Juan (Portoryko), realizując tam misyjną akcję służby, solidarności i zaangażowania.

Dziewięć miesięcy po przejściu huraganu Maria jeszcze dotąd widać tego skutki. Dlatego też ks. Carlos Piantini, jeden z salezjanów pracujących w Portoryko, w perspektywie przybycia młodych Amerykanów, znalazł pięć rodzin związanych z lokalnym oratorium, które wymagają szczególnej pomocy. Po swoim przybyciu młodzi z DBCR mogli spotkać się z członkami tych rodzin, zapoznać się z ich potrzebami i opracować plan pomocy dla każdej z nich.

Młodzi rozrabiali farby, naprawiali dachy, opróżniali z niepotrzebnych rzeczy mieszkania, zbierali śmieci, malowali i czyścili ściany... Zamontowali również nowe umywalki i pralki, wstawili stoły, szafy i łóżka, a także przywieźli pościel i ręczniki dla tych rodzin.

Wiele z tych rodzin miało osoby niepełnosprawne, które wymagały szczególnej troski, ale uczniowie podołali temu wyzwaniu. A poza tym, młodzi mogli się zastanowić nad sytuacją, w jakiej znalazły się te osoby po przejściu huraganu, i lepiej zrozumieć ich zniechęcenie po tym wszystkim, co przeszły.

Chociaż większość tych dni spędzili w pracy, młodzi Amerykanie znaleźli także czas na modlitwę i rozrywkę. Również cała grupa wzięła udział we Mszy św. niedzielnej ze wspólnotą salezjańską, a rano i wieczór modliła się i czytała Biblię. A ponadto, rozegrali mecz ze swoimi kolegami ze szkoły San Juan Bosco. Mogli też docenić lokalną kuchnię i zawiązać przyjaźnie z rodzinami, w których pracowali.

Na koniec tej misyjnej akcji ci młodzi stwierdzili, że naprawdę poczuli się częścią tych rodzin, którym pomagali, a także – przyjaciółmi uczniów ze szkoły San Juan Bosco, wyrażając pragnienie powrotu do Portoryko i dalszego pomagania tym, którzy dotąd cierpią z powodu skutków huraganu Maria.

Autor

Frances Santiago


Udostepnij