Przejdź do treści

Wiadomości

Biblioteka Uniwersytetu Salezjańskiego w Boliwii ogłoszona Biblioteką Roku

  • 6 lipca 2018 r.
Biblioteka Uniwersytetu Salezjańskiego w Boliwii ogłoszona Biblioteką Roku
Biblioteka Uniwersytetu Salezjańskiego w Boliwii ogłoszona Biblioteką Roku

Salezjański Uniwersytet Boliwijski umieścił wśród swoich priorytetów następujący: „Przyczyniać się do rozwoju i integralnej edukacji poprzez procesy wychowawcze ukierunkowane na wysoki poziom akademicki”. Ten poziom się uzyskuje, gdy można poznawać i zgłębiać myśl tych, którzy pozostawili po sobie ślady na kartach historii i w swoich pismach. Uniwersytet Salezjański może poszczycić się dobrą biblioteką, która nosi imię „Ks. Estebana Bertolusso”, a która została ogłoszona Biblioteką Roku przez Boliwijską Radę Ekspertów w zakresie nauk o informacji (hiszp. CPCIB) z okazji Dnia Bibliotekarza Boliwii.

Biblioteka – ośrodek naukowy i badawczy (hiszp. CRAI) im. ks. Estebana Bertolusso – dysponuje nowoczesnymi pomieszczeniami, które zostały udostępnione z okazji 20-lecia istnienia uniwersytetu. Stała się przestrzenią bardzo wygodną, przyciągającą i nowoczesną, która jest miejscem różnych inicjatyw związanych z promocją czytelnictwa, zwiedzaniem z przewodnikiem, obroną prac naukowych, a także – działalności kulturalnej, obejmującej prezentację książek czy debaty.  

CRAI świadczy różne usługi: czytelnia dla osób indywidualnych i grup, sale do studium, przestrzeń do refleksji w grupie, sala internetowa z darmowym WiFi, aule pedagogiczne oraz sale badawcze z dostępem do zasobów cyfrowych. Filozofią CRAI jest pracować na rzecz użytkowników, oddając do ich dyspozycji najnowsze zdobycze w zakresie technologii informacyjnej i komunikacji społecznej.

Bibliotece nadano imię ks. Estebana Bertolusso, założyciela i głównego kierownika tej instytucji, w dowód wdzięczności za jego jego ciężką pracę, jaką wykonał. On właśnie stworzył Salezjański Uniwersytet Boliwijski i kierował nim. Na zajęcia w niej uczęszczają dzisiaj tysiące studentów, dla których CRAI jest znaczącym ośrodkiem zdobywania wiedzy.

Biblioteka powstała dzięki ogromnemu wkładowi ze strony kompetentnych władz, które nie bały się zainwestować w tę nowoczesną przestrzeń umożliwiającą dostęp do informacji i wiedzy oraz stymulującą integralny rozwój całej wspólnoty. Stanowi ona wsparcie w zakresie nauczania i pobierania nauki dla studentów, wykładowców, piszących prace naukowe, badaczy i ogólnie – społeczności akademickiej.

Uniwersytet Salezjański od 20 lat kształci wysokiej klasy fachowców, uczciwych obywateli i dobrych chrześcijan, sprawiając, że ci opuszczają uniwersytet odpowiednio przygotowani do służenia ludziom w profesjonalny sposób.

„To powód do dumy reprezentować instytucję, która nie boi się inwestować w ulepszanie przestrzeni, czyniąc to dla dobra studentów, wyznaczając sobie ten konkretny cel: zachęta do czytania i generowanie wiedzy” – stwierdził dr Waldo Espinar Rocha, dyrektor biblioteki.

 

Zdjęcia


Udostepnij