Przejdź do treści

Wiadomości

Salezjanie w Hiszpanii organizują akcje letnie dla dzieci i młodzieży

  • 6 lipca 2018 r.
Salezjanie w Hiszpanii organizują akcje letnie dla dzieci i młodzieży
Salezjanie w Hiszpanii organizują akcje letnie dla dzieci i młodzieży

Służba salezjanów na rzecz dzieci i młodzieży nie kończy się z zakończeniem szkoły. Gdy tylko rozpoczęły się wakacje, pojawiły się różne akcje, których celem jest wychowawcze wykorzystanie czasu wolnego. Obejmują one czas wypoczynku, rozrywki, a także formacji ludzkiej i duchowej.

Zgodnie z planem na rok 2018, około 20 tysięcy dzieci i młodzieży będzie uczestniczyć w akcjach letnich zorganizowanych przez salezjanów z Hiszpanii, a będzie im towarzyszyć około 2500 animatorów, którzy poświęcą swój wolny czas, by ich animować. Obecnych będzie 350 salezjanów, zawsze dostępnych dla młodych ludzi w czasie wakacyjnym.

Pierwszą propozycję stanowią obozy letnie i kolonie w grupach wiary, w których uczestniczą jedynie ci ludzie młodzi, którzy uczęszczają do ośrodków młodzieżowych. Ale są inne propozycje dla dzieci i młodzieży, takie jak obozy w mieście, które są organizowane przy wsparciu gmin. Cała oferta jest szeroka i zróżnicowana; są także organizowane obozy letnie dla rodzin.

A jeszcze inne propozycje salezjanów są adresowane do młodych najbardziej potrzebujących. Dla przykładu, Salezjańskie Platformy Społeczne oferują zajęcia zagospodarowania czasu wolnego dla młodych zagrożonych wykluczeniem społecznym, organizując dla nich obozy letnie, kolonie w mieście i pielgrzymki.

Salezjańskie ośrodki społeczne stwarzają również ludziom młodym okazję do wzięcia udziału w programach społeczno-edukacyjnych, wychodząc z odpowiednią propozycją w tym względzie. Istnieje też możliwość odbycia wolontariatu misyjnego w krajach Ameryki Łacińskiej i Afryki w ramach projektów salezjańskich organizacji pozarządowych.

W czasie wakacji jest także miejsce na szkolenia. Nauczyciele szkół salezjańskich mogą wziąć w nich udział w różnych miejscach kraju. Warto tu wspomnieć m.in. o tygodniu szkoleniowym dla nowych nauczycieli czy szkoleniu w ramach Szkoły Letniej, jak również o „Dniu szkoły salezjańskiej”. Są przewidziane także spotkania formacyjne dla Rodziny Salezjańskiej z udziałem salezjanów, którzy będą uczestniczyć w dniach odnowy teologiczno-duszpasterskiej w dwóch różnych miejscach.

Jedną z najważniejszych inicjatyw tego salezjańskiego lata jest oczywiście tzw. „Campobosco”, którego organizatorem jest Salezjański Ruch Młodzieżowy (MGS) Hiszpanii i Portugalii. Będzie w nim uczestniczyć około 650 ludzi młodych, którzy odwiedzą również miejsca salezjańskie w Barcelonie i w Turynie.  

Wszystkie te wydarzenia można śledzić za pośrednictwem sieci społecznościowych: #VeranoSalesiano.


Udostepnij