Przejdź do treści

Wiadomości

Misyjne wakacje w Sudanie Południowym

  • 17 lipca 2018 r.
Misyjne wakacje w Sudanie Południowym
Misyjne wakacje w Sudanie Południowym

Już ósmy rok z kolei uczniowie, ich rodzice i współpracownicy z dzieła salezjańskiego w Sesto San Giovanni spędzają kilka tygodni wakacji w Tonj (Sudan Południowy), służąc miejscowej ludności i niosąc jej pomoc.

Z dzieła w Sesto San Giovanni przybyło sześcioro uczniów z kierunków termohydraulika, elektryka i mechanika oraz dwoje rodziców. W projekt są także zaangażowani inni członkowie Rodziny Salezjańskiej oraz przyjaciele i sympatycy Księdza Bosko z różnych środowisk Lombardii, byli wychowankowie salezjańscy z Treviglio i wolontariusze z Vallecamonica.

Pierwsza grupa dotarła na placówkę misyjną zaraz w połowie czerwca, a druga – w pierwszej połowie lipca. Wszyscy oni zostali przyjęci uśmiechami i uściskami licznych wdzięcznych dzieci i młodzieży z Sudanu Południowego. Z wolontariuszami jest również ks. Omar Delasa SDB odpowiedzialny za stowarzyszenie, które koordynuje tę wymianę o nazwie „Tonjproject Onlus”. Celem tej wyprawy misyjnej jest przyjście z pomocą szpitalowi, wybudowanemu i oficjalnie otwartemu 26 lipca 2014 roku przez stowarzyszenie dzięki wielkiemu wkładowi rodziny Pesenti z Bergamo. Na wolontariuszach spoczywa zadanie utrzymania szpitala w trybie zwyczajnym i nadzwyczajnym oraz małego domu dla wolontariuszy, zwłaszcza od strony technicznej.

Młodzi z ośrodka kształcenia zawodowego w Sesto San Giovanni analizowali i zrealizowali system fotowoltaiczny wytwarzania prądu, jak również system oczyszczania wody ze studni. W Tonj wolontariusze, młodsi i starsi, odkrywają w sobie umiejętności bycia murarzem, hydraulikiem, cieślą, elektrykiem, pielęgniarzem, rolnikiem i hodowcą. W ten sposób spędzają dwa miesięcy trochę inaczej niż zwykłe wakacje, ucząc się i wcielając w praktykę swoje umiejętności.

Zdjęcia


Udostepnij