Wiadomości
Kard. Maradiaga o sytuacji w Nikaragui
- 18 lipca 2018 r.

Kardynał Óscar Andrés Rodríguez Maradiaga SDB, arcybiskup Tegucigalpy (Honduras), modli się, cierpi i płacze z mieszkańcami Nikaragui, jednocześnie zwraca się do prezydenta Ortegi z upomnieniem, iż dyktatorzy nie mogą tak dalej postępować. Zgodnie z tym, co przekazał CNN sekretarz generalny Nikaraguańskiego Stowarzyszenia Praw Człowieka Álvaro Leiva, fala przemocy, która dotknęła cztery gminy w pobliżu Managui w niedzielę, doprowadziła do śmierci przynajmniej 10 osób. Dołączają one tym samym do innych 273 ofiar, które zostały potwierdzone przez Międzyamerykańską Komisję Praw Człowieka (CIDH).
W czasie niedzielnej Mszy św. w katedrze w Tegucigalpie salezjański kardynał podkreślił, że w Nikaragui władza robi wszystko, by nie dopuścić prawdy i sprawiedliwości do głosu, stąd też trzeba „pomóc tym, którzy stawiają opór wiarą” w tym kraju.
Kardynał wezwał do rozpoczęcia dialogu narodowego i zakończenia kryzysu powyborczego, który został zapoczątkowany domniemanym oszustwem w wyborach w 2017 roku. Aby znaleźć drogę wyjścia z tego kryzysu w marcu 2018 roku rozpoczął się proces przeddialogowy, którego koordynatorem jest przedstawiciel Narodów Zjednoczonych w Tegucigalpie, Igor Garafulic. Celem tych starań jest doprowadzenie do dialogu opozycji z rządem.
„Dialog jest drogą, którą należy podjąć. Musimy skończyć z procesami przeddialogowymi, które są niedorzeczne. Nadszedł moment, w którym musimy przegonić nieprzyjaciela, wyzwolić nasz naród, by naprawdę zacząć się traktować jak bracia” – zaznaczył salezjański purpurat.
Ze swojej strony biskupi Nikaragui skierowali swoje duszpasterskie przesłanie: „W ostatnich dniach nasiliły się represje i przemoc ze strony grup paramilitarnych trzymających z rządem w odniesieniu do osób, które protestują jako obywatele. Ubolewamy głęboko z powodu tak wielu zabitych osób, tak wielkiego bólu i cierpienia naszego narodu”.
Biskupi zachęcają również do złączenia się w konkretnych działaniach na rzecz pokoju. Namawiają „do dnia postu w piątek 20 lipca jako zadośćuczynienia za wszelkie profanacje dokonane w ostatnich miesiącach, a także do miesiąca modlitwy w dniach od 15 lipca do 15 sierpnia”. Przesłanie biskupów kończy się stwierdzeniem, iż „zło posiada siłę, kiedy mu na to pozwolimy”, oraz mocną zachętą, aby nie stawać się „wspólnikami zła”.