Przejdź do treści

Wiadomości

Muzyka i sport dla młodych z Masiny

  • 20 lipca 2018 r.
Muzyka i sport dla młodych z Masiny
Muzyka i sport dla młodych z Masiny

„Nigdy nie pozwolić, aby chłopcy byli bezczynni w czasie rekreacji” (por. MB XII, 17) – mawiał Ksiądz Bosko, a przed nim również św. Filip Nereusz. Ci dwaj wielcy święci związani z oratorium zrozumieli już wtedy, że ludzie młodzi mogą się rozwijać w zdrowy sposób, kiedy zostaną im zaoferowane wartościowe propozycje zaangażowania, formacji i rekreacji. Stąd też także dzisiaj w Kinszasie synowie Księdza Bosko starają się zapewnić swoim wychowankom odpowiednie narzędzia i możliwości do uprawiania muzyki i sportu.

Kinszasa, stolica Demokratycznej Republiki Konga, to dzisiaj wielki aglomerat ludzi: około 17 milionów mieszkańców przemieszcza się po ulicach, a wśród nich bardzo wiele dzieci i potrzebującej młodzieży, należących do rodzin ubogich albo też tych, którzy wybrali życie na ulicy i są narażeni na różne niebezpieczeństwa.

Na rzecz ich wszystkich trudzą się salezjanie, którzy w tym mieście prowadzą sześć dzieł. Jednym z nich jest oratorium pw. Michała Ruy w Masinie, gminie stolicy Kinszasy. Oratorium to stało się miejscem spotkań i formacji ludzkiej w tej ludowej dzielnicy z wielką liczbą mieszkańców, przeżywającym szczególnie trudne problemy natury społeczno-gospodarczej.

Salezjańskie oratorium w Masinie obecnie jest odwiedzane przez 800 nieletnich, chłopców i dziewcząt, w wieku od 7 do 15 lat. Wspomniane trudności, których doświadcza dzielnica, już wkrótce przyniosą wzrost liczby nieletnich potrzebujących, którzy zwrócą się o pomoc do salezjanów.

Stąd też z nowej wizytatorii Afryki Konga Kongo (ACC) kierowany jest apel o pomoc. Salezjanie w Masinie chcą stworzyć dla wszystkich ludzi młodych możliwość edukacji w zakresie muzyki i sportu, ale by to uczynić muszą nabyć instrumenty muzyczne, koszulki, piłki, gwizdki...

Mowa tu o prostym projekcie, zakorzenionym w systemie prewencyjnym Księdza Bosko, ale o wielkim znaczeniu, ponieważ, jak to zaznaczył kard. Laurent Monsengwo Pasinya, arcybiskup Kinszasy, z okazji diecezjalnych obchodów Światowego Dnia Młodzieży: „do młodych należą teraźniejszość i przyszłość kraju”.

Więcej informacji na stronie: www.missionidonbosco.org 


Udostepnij