Przejdź do treści

Wiadomości

Salezjański mundial dla młodzieży z Ekwadoru

  • 25 lipca 2018 r.
Salezjański mundial dla młodzieży z Ekwadoru
Salezjański mundial dla młodzieży z Ekwadoru

W 11. edycji Salezjańskich Mistrzostw o nazwie „Mundialito del Proyecto Salesiano Ecuador” w piłce nożnej, które odbyły się w dniach 19‒21 lipca w Domu Księdza Bosko w Guayaquil (Ekwador), wzięło udział 160 ubogich młodych osób, zarówno chłopców, jak i dziewcząt. W „Mundialito Salesiano”, jak nazywa się to wydarzenie sportowe w skrócie, biorą udział przeważnie dzieci i nastolatkowie żyjący na ulicach miast Ekwadoru, jak np. Ambato, Esmeraldas, Santo Domingo, San Lorenzo, Quito, Cuenca i Guayaquil. Dlatego też „Proyecto Salesiano” jest realizowany z myślą o najbardziej zagrożonej biedą oraz konfliktem z prawem młodzieży.

Uczestnicy przygotowywali się do turnieju przez cały rok, czyniąc to pod okiem swoich trenerów, którzy uczyli ich gry zespołowej, przestrzegania zasad gry fair play, odpowiedniego oddychania, panowania nad emocjami i radości z gry, niezależnie czy zwyciężą, czy też przegrają dany mecz.

Piłka nożna, która tak bardzo pasjonuje dużą ilość dzieci i nastolatków, wpisuje się w salezjańską propozycję wychowawczą. Jest kluczowym narzędziem, które pomaga dobrze spędzić czas wolny i uczy bycia w towarzystwie, uczy też dyscypliny oraz bycia bohaterem we własnym życiu.

W tym roku to wychowawcy z Guayaquil przygotowali całą logistykę. Zadbali o noclegi dla zawodników, pożywienie, regulamin rozgrywek, stronę techniczną, sędziów, a także imprezy towarzyszące w duchu salezjańskim. Cała organizacja tego typu przedsięwzięcia jest możliwa przy ogromnym wsparciu inspektorii Ekwadoru, Politechniki Salezjańskiej, a także wielu organizacji pozarządowych oraz innych krajowych instytucji działających na rzecz młodzieży.

Turniej salezjański to znaczące doświadczenie dla życia każdego młodego gracza i pozwala praktycznie wykorzystać technikę i taktykę związaną z piłką nożną oraz bronić barw własnego miasta. Daje każdemu okazję do poznania kultury danej miejscowości i dzielenia się nią z przyjaciółmi, którzy pochodzą z innych regionów, umożliwia odwiedzania ważnych miejsc turystycznych i stadionów, a także – poznanie zawodowych graczy, którzy są dla nich wzorami do naśladowania. Doświadczenie tego typu dla tych młodych z ulicy dodaje im chęci do życia i stanowi siłę napędową pośród rozmaitych problemów dnia codziennego.

„Mundialito Salesiano” dla chłopców i dziewcząt z ulicy zakończyło się w dniu 21 lipca. Uczestnicy wrócili do swoich środowisk, jedni z medalami i trofeami, a inni – zawiązawszy prawdziwe przyjaźnie. Z pewnością dla każdego z uczestników było to pozytywne doświadczenie, na które złożyły się nauka w grupie rówieśniczej i wspomnienia, inspirujące ich do korzystnych zmian w życiu.

Zdjęcia


Udostepnij