Przejdź do treści

Wiadomości

Obóz wakacyjny w Liberii prowadzony przez salezjanów

  • 20 sierpnia 2018 r.
Obóz wakacyjny w Liberii prowadzony przez salezjanów
Obóz wakacyjny w Liberii prowadzony przez salezjanów

W południowym narożu Zachodniej Afryki, gdzie deszcze tropikalne są szczególnie obfite, położone są dwa kraje: Sierra Leone oraz Liberia. W tym tropikalnym regionie najbardziej deszczowa pora rozpoczyna się w kwietniu, a kończy w listopadzie, lecz w tym roku nadeszła z pewnym wyprzedzeniem.

W Tappita, gdzie salezjanie ostatnio wznowili działalność misyjną, ludzie utrzymują z rolnictwa, a rytm pór i opadów decyduje o jakości oraz ilości zbiorów. Deszcze pociągają za sobą także „skutki uboczne”, mniej przyjemne, zwłaszcza gdy chodzi o zdrowie, mieszkanie i transport. W pewnych momentach ma się wrażenie, że życie się zatrzymało... A wcale tak nie jest! Życie trwa, walka jest ciężka, ale ludzie się nie poddają.

Podczas gdy we Włoszech odbywają się wakacje dla dzieci i młodzieży, w Liberii i Sierra Leone organizuje się „obozy wakacyjne”. Istota przedsięwzięcia jest taka sama, tzn. gdy szkoły są zamknięte w lipcu i sierpniu, młodzi mają więcej czasu wolnego, tak więc zajęcia wakacyjne trzymają ich daleko od bezczynności i ulicy.

Prawdę mówiąc, ludzie młodzi w Tappita nigdy nie są bezczynni, ponieważ również w czasie roku szkolnego, zaraz po lekcjach czy w sobotę, towarzyszą dorosłym w pracach polowych, sprzedają na ulicach worki z wodą, cukierki, ciastka... W ten sposób zarabiają, by coś kupić do jedzenia i nie iść spać z pustym żołądkiem.

Jak wygląda dzień animatora obozu wakacyjnego? Salezjanie opisują w ten sposób różnorakie aspekty zadań animatora. Należą do nich m.in.: praca w pełnym wymiarze godzin, czyli od 9.00 do 17.00, z uwzględnionym posiłkiem w szkole; prowadzenie lekcji z podstawowych przedmiotów; przyswojenie zasad związanych z niektórymi praktycznymi zajęciami w zakresie obsługi komputera, rysunku, muzyki, tańca, wypieku chleba, przygotowania ciasta, krawiectwa i szycia, a także – zajęć socjalizujących, takich jak gra wspólna, zawody sportowe i quizy, konkursy taneczne i recytacja, z uwzględnieniem różnych grup kulturowych. Wszystkie te zajęcia wpisują się w pewien schemat punktacji i oceny czterech drużyn, do których są przydzieleni młodzi ludzie. A na koniec tego wakacyjnego obozu uczestnicy otrzymują nagrody.

Wszyscy zgodnie stwierdzają, że jest to doświadczenie jedyne w swoim rodzaju! I wyrażają żal, że trwało tak krótko! Powinno trwać całe dwa miesiące wakacji!

Co do życia wspólnotowego salezjanów, inspektoria Afryki Zachodniej Anglojęzycznej (AFW) organizuje rekolekcje dla współbraci. Są one okazją do tego, by zatrzymać się chwilę, zastanowić się i ocenić, czy wszystko jest w porządku. Charakteryzuje je klimat braterstwa, który pozwala zapomnieć o odległości fizycznej i poczuciu odosobnienia.


Udostepnij