Przejdź do treści

Wiadomości

Etiopia: Wielka radość salezjanów z powodu otwarcia, po 20 latach, granicy z Erytreą

  • 28 września 2018 r.

Etiopczycy i Erytrejczycy świętowali otwarcie granicy, po 20 latach od jej zamknięcia, w dwóch kluczowych punktach. Granica ta była zamknięta z powodu wojny i utrzymujących się z tego powodu napięć. Setki ludzi pochodzących z obu krajów obejmowały się, a niektórzy z nich płakali w czasie, gdy przywódcy obu państw przewodniczyli ceremonii ponownego otwarcia granicy. To samo udzieliło się salezjanom w dniu 15 września, kiedy to duchowi synowie Księdza Bosko z Erytrei mogli odwiedzić salezjański dom w Makelle, w Etiopii.

Spotkanie z gośćmi z Erytrei było bardzo serdeczne. Zostali oni radośnie przyjęci i powitani przez przełożonego wizytatorii Etiopii – ks. Estifanosa Gebremeskela i pana Cesare Bullo, salezjanina koadiutora, a także innych salezjanów ze wspólnoty w Makelle. Erytrejska grupa składała się z dwóch profesów wieczystych, trzech kapłanów i ks. Petrosa Abrahy, który stał na czele tej delegacji.

"Jest to dla nas powrót do domu, doprawdy jesteśmy pod wrażeniem i wzruszeni, że możemy ponownie oglądać te miejsca, które mają dla nas wielkie znaczenie emocjonalne” – powiedział “abba” Petros.

Oba kraje jeszcze jakiś czas temu tworzyły jedną wizytatorię “Etiopia-Erytrea”, ale właśnie z powodu napięć politycznych, musiały się rozdzielić. W ten sposób Etiopia jako jedyna tworzyła wizytatorię, a Erytrea została powierzona bezpośredniej trosce Przełożonego Generalnego.

Chociaż jeszcze za wcześnie, by wypowiedzieć się w sprawie przyszłości wizytatorii, jednak otwarcie granic wywołało wielkie poruszenie i zrodziło świąteczny klimat wśród ludności, a także wśród salezjanów obu krajów. Wydarzenie zbiegło się z obchodami etiopskiego Nowego Roku, co było dodatkowym motywem do świętowania.

Już “Deklaracja o pokoju i przyjaźni”, przyjęta przez Etiopię i Erytreę w dniu 9 lipca, sprawiła ogromną radość mieszkańcom obu państw. “Jest to moment epokowej zmiany, sytuacja wprawdzie jest w fazie ewolucji, ale ja jestem optymistą. Myślę, że otwarcie granic między obu krajami zrodzi nowe wyzwania, zarówno na poziomie religijnym, jak i społecznym. Podpisanie pokojowego porozumienia było jak zburzenie muru. To most miłości pomiędzy obu państwami, mającymi jeden naród, który teraz może się zjednoczyć” – powiedział przy tej okazji ks. Petros przedstawicielowi włoskiego dziennika “Avvenire”.

Źródło

ANS


Udostepnij