Przejdź do treści

Wiadomości

Salezjańscy misjonarze dla młodzieży całego świata: 149. Salezjańska Ekspedycja Misyjna

  • 28 września 2018 r.

Ukraina, Argentyna, Meksyk, Laos, Tunezja, Indie… A także Gambia, gdzie Zgromadzenie Salezjańskie powołało do życia nową placówkę misyjną – to tylko niektóre z miejsc, do których się udadzą, począwszy od pierwszych dni października, duchowi synowie Księdza Bosko. Istotnie, w niedzielę 30 września, w Bazylice Maryi Wspomożycielki w Turynie, powtórzy się już po raz 149 wydarzenie związane z wyjazdem misjonarzy w ramach kolejnej Salezjańskiej Ekspedycji Misyjnej; powtórzy się, ponieważ świat nadal potrzebuje misjonarzy.

Salezjanów, którzy wezmą udział w tegorocznej ekspedycji jest 25, a pochodzą oni z każdej części świata: 2 z Ameryki, 3 z Europy, 8 z Afryki i 12 z Azji. Wśród nich jest 2 salezjanów koadiutorów, 6 księży i 17 młodych asystentów. Wszyscy razem w ciągu ostatnich trzech tygodni przygotowywali się do życia misyjnego, biorąc udział w kursie formacyjnym, którego organizatorem była dykasteria misyjna Zgromadzenia.

Wraz z nimi będzie uczestniczyć w Eucharystii 11 Córek Maryi Wspomożycielki (CMW), które również przyjęły wezwanie misyjne ad gentes, ad vitam.

W czasie Eucharystii, której będzie przewodniczyć Przełożony Generalny ks. Ángel Fernández Artime, wszyscy misjonarze, salezjanie i córki Maryi Wspomożycielki, otrzymają krzyże misyjne: Salezjanie z rąk Następcy Księdza Bosko, a CMW – z rąk Matki Yvonne Reungoat, Przełożonej Generalnej CMW.

Tak, jak było w poprzednich latach, w dniach poprzedzających to wydarzenie w Turynie-Valdocco odbędzie się inne spotkanie o charakterze misyjnym “Harambèe – “uroczyste spotkanie” (z języka swahili) – które gromadzi każdego roku setki ludzi młodych, którzy niosą miłość salezjańską innym młodym z marginesu w krajach ubogich, a także tych, których udziałem był już wolontariat misyjny, chociażby w miesiącach wakacyjnych.

W tym roku hasło “Harambèe” oscyluje wokół słów Anioła do pasterzy i całej ludzkości: “Oto zwiastuję wam radość wielką” (Łk 2,10) oraz zachęty, jaką skierował papież Franciszek w Evangelii Gaudium: “Nie pozwólmy się okradać z radości ewangelizacji!”.

Eucharystia z okazji 149. Salezjańskiej Ekspedycji Misyjnej rozpocznie się w najbliższą niedzielę, 30 września 2018 r. o godz. 11:00 lokalnego czasu (UTC+2). Będzie ona transmitowana i komentowana w językach włoskim, angielskim i hiszpańskim na stronie Facebooka ANS, z połączeniem od godz. 10.00.

Źródło

ANS

Udostepnij