Przejdź do treści

Wiadomości

20 listopada: wzmocnić opiekę nad dziećmi

  • 26 listopada 2018 r.

W Międzynarodowym Dniu Praw Dziecka, który obchodzony był 20 listopada, z wielu części rozległego salezjańskiego świata rozlega się głos, który jest wyrazem zatroskania o tych najmniejszych. “Dzieci, chociaż są jeszcze osobami niepełnoletnimi, już od swoich narodzin są nosicielami praw i obowiązków” – przypomina prezes Federacji “Salesiani per il Sociale –SCS/CNOS” ks. Giovanni d’Andrea. W Hiszpanii zaś wtórują mu salezjanie i córki Maryi Wspomożycielki, którzy stawiają na “preferencyjną opcję” na rzecz dzieci i młodzieży, co wyrażają w manifeście: “Nadal stawiamy na opiekę nad dziećmi”.  

Salezjanie z Włoch, za pośrednictwem ks. d’Andrei, na nowo potwierdzają swój zamiar “bycia gwarantem obywatelskich szlaków”, czyniąc tak na wzór Księdza Bosko. “Jest to etap, który wydaje się czymś oczywistym w naszym kraju, ale któremu zagraża, bo nie będzie tak oczywisty w miejscach, gdzie występuje największe ubóstwo edukacyjne. Odnawiamy nasze zaangażowanie w towarzyszenie dzieci, stawiając na ich protagonizm i wspólne budowanie lepszego społeczeństwa, wychodząc od urzeczywistnienia tego, co zakłada Konwencja ONZ o Prawach Dziecka”.

Jest to droga, która dla Federacji “Salesiani per il Sociale - SCS/CNOS” przekłada się na projekty na rzecz wsparcia edukacji, integracji i pomocy tysiącom ludzi młodych, którzy żyją w sytuacjach edukacyjnego ubóstwa.

W Hiszpanii z okazji Dnia Praw Dziecka salezjanie i córki Maryi Wspomożycielki wydali manifest “Seguimos optando por la Infancia” (Nadal stawiamy na opiekę nad dziećmi).

Manifest ten został opracowany przez Krajową Koordynację Salezjańskich Platform Społecznych, Konfederację Ośrodków Młodzieżowych Księdza Bosko, Szkoły Salezjańskie, Salezjańską Prokurę Misyjną Madrytu i NGO “Jóvenes y Desarrollo”, “Solidaridad Don Bosco” i “Vols” – wszystkie te organizacje, które codziennie angażują się na rzecz tysięcy chłopców i dziewcząt na różnych obszarach swojej działalności.

Na ten manifest składa się 8 punktów i żądań: wyjść poza zobowiązania ekonomiczne, przewidziane umowami i konwencjami; realnie stawić czoła trudnej sytuacji współczesnych dzieci; promować udział dzieci w podejmowaniu decyzji; szukać nowych dróg rozwiązania ich problemów; zapewnić im prawo do edukacji na odpowiednim poziomie; zwrócić szczególną uwagę na sytuacje zagrożenia wykluczeniem społecznym; zapewnić prawo do rozrywki i zabawy oraz rozwinąć w dzieciach poczucie obywatelstwa.

Z tej okazji w sieciach społecznościowych dzielono się hasztagiem: #OptoPorLaInfancia.

Źródło
Udostepnij