Przejdź do treści

Wiadomości

Liberia – Projekt zawodowy w salezjańskim stylu

  • 11 stycznia 2019 r.

Po 15 latach wojny domowej, epidemii eboli, która uśmierciła tysiące istnień ludzkich, Liberia jest krajem bardzo biednym. Dane mówią same za siebie: 63,8% Liberyjczyków żyje poniżej progu ubóstwa; można przeżyć najwyżej 63 lata; jedna czwarta ludności (około 4,6 miliona) nie ma dostępu do wody pitnej, a tylko 16,9% może korzystać z odpowiednich usług sanitarnych. Nieco ponad połowa mieszkańców to analfabeci. Szukając odpowiedzi na liczne problemy, salezjanie stawiają na kształcenie zawodowe.  

Już w 1991 roku, w czasie wojny domowej, salezjanie wybudowali “Don Bosco Technical High School” w Monrovii, stolicy. Mowa tu o szkole, która zapewnia kształcenie na poziomie podstawowym i średnim stopnia niższego i wyższego, a która obecnie jest uważana za jedną z najlepszych szkół w mieście i całej Liberii.

Teraz synowie Księdza Bosko chcą otworzyć nowy oddział kształcenia zawodowego, wprowadzając kurs elektrotechniki. Chodzi tu o popołudniowy kurs dla uczniów szkoły średniej, który stanowiłby dopełnienie ich programu nauczania, a także do południa – dla młodych pracowników, umożliwiający im zdobycie odpowiedniego certyfikatu potwierdzającego zdobyte przez nich kompetencje i podniesienie kwalifikacji zawodowych, które są wymagane na rynku pracy.

Ta inicjatywa zakłada restrukturyzację pomieszczeń, które już istnieją w tej szkole, i przerobienie ich na warsztaty, by mogło z nich korzystać 90 uczniów ze szkoły średniej i 30 elektryków chcących zdobyć odpowiednie uprawnienia.

Projekt ten chce być odpowiedzią na potrzeby rynku, ma być także krokiem do przodu, w związku z dostosowaniem się do państwowej polityki w zakresie kształcenia technicznego i zawodowego. Celem jest stworzenie wzorcowego modelu kształcenia zawodowego w perspektywie przyszłego rozwoju szkoły.  

Więcej informacji na stronie: www.missionidonbosco.org

Źródło
Udostepnij