Przejdź do treści

Wiadomości

Milion różańców z Ziemi Świętej dla uczestników ŚDM 2019 w Panamie

  • 23 stycznia 2019 r.

Już rozpoczęły się Światowe Dni Młodzieży (ŚDM) 2019 w Panamie. Do tego kraju Ameryki Łacińskiej dotarło z Betlejem milion różańców, które Ojciec Święty przekaże młodym uczestniczącym w tym wielkim wydarzeniu, które rozpoczął się wczoraj, 22 stycznia, a potrwa do niedzieli, 27 stycznia. – Ta inicjatywa ma kluczowe znaczenie, ponieważ z jednej strony pobudza do modlitwy, a z drugiej: pomaga wesprzeć naszych braci i siostry z Ziemi Świętej” – oświadczył arcybiskup Panamy José Domingo Ulloa Mendieta, podkreślając znaczenie tego przedsięwzięcia.

Różańce zostały wykonane z oliwkowego drewna w mieście narodzin Jezusa. Przemierzyły 12 tys. kilometrów, aby dotrzeć do Panamy. Powstały w ramach projektu “AVE GMG” w odpowiedzi na apel papieża Franciszka, który zachęcił do modlitwy o pokój na świecie. Inicjatywa ta wyszła od szwajcarskiego stowarzyszenia “Saint Jean-Marie Vianney” z Lozanny i “Caritas Jerusalem”, kierowanego przez emerytowanego biskupa Reykjaviku, w Islandii, bpa Pierre Bürchera.

Międzynarodowa organizacja katolicka “Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) wsparła ten projekt, przekazując 100 tys. euro. – Dar już jako taki jest cenny – stwierdza dyrektor włoskiego oddziału PKWP Alessandro Monteduro – ale jeszcze większego znaczenia nadaje mu fakt, iż te różańce zostały wykonane przez chrześcijańskich rzemieślników z Betlejem. 

Ponad 350 tys. chrześcijan opuściło Betlejem, od kiedy zostało utworzone państwo Izrael w 1948 roku. To łączy się ściśle z trudnościami gospodarczymi i wysokim wskaźnikiem bezrobocia wśród chrześcijan.

Około 200 rodzin z Betlejem, które wykonały milion różańców na ŚDM, ma zapewnione wsparcie przez cały rok. – Są wdzięczne za otrzymaną pomoc, ale przede wszystkim są szczęśliwe wiedząc, że setki tysięcy ludzi młodych obecnych w Panamie będzie się modlić o pokój, odmawiając Różaniec, który wykonały – mówi dalej Monteduro.  

"Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa” (Łk 1,38) to hasło ŚDM 2019 w Panamie, które jest pierwszym mottem maryjnym w historii dotychczasowych ŚDM.  

– Dziewica Maryja jest matką wszystkich, dlatego ludzie młodzi są wezwani do zawierzenia Jej, ponieważ jest Królową Pokoju, a jeśli wszyscy będziemy wypełniać wolę Pana – kobiety, mężczyźni i ludzie młodzi dobrej woli – możemy stopniowo zaprowadzać pokój, zaczynając od naszego serca, zaczynając od Jerozolimy – stwierdził bp Bürcher.

Również 60 kobiet osadzonych w Zakładzie Karnym “Cecilia Orillac de Chiari” w Panamie, wykonały różańce na palec i inny przedmioty religijne z przeznaczeniem dla młodych uczestniczących w ŚDM.

Źródło
Udostepnij