Przejdź do treści

Wiadomości

Szczecin: relacja z pilskiej Kapituły Inspektorialnej (dzień pierwszy i drugi)

  • 5 lutego 2019 r.

W poniedziałek, 4 lutego 2019 roku, w Zespole Szkół Salezjańskich przy ul. Ku Słońcu w Szczecinie, rozpoczęła się XIII Kapituła Inspektorialna Inspektorii pw. św. Wojciecha. Obrady skupiają się wokół pytania: "Jacy salezjanie dla współczesnej młodzieży?"

W XIII KI uczestniczy 74 współbraci z całej naszej Inspektorii (północno-zachodnia Polska, Gruzja, Rosja, Szwecja). Obrady potrwają do czwartku, 7 lutego.
Relację z przebiegu Kapituły można śledzić również na Facebooku.

 

Dzień pierwszy

Kapituła rozpoczęła się uroczystą Eucharystią. Słowo wygłosił ks. Inspektor Roman Jachimowicz. Dosadnie wskazał uczestnikom konieczność zmiany mentalności z zamkniętej i klerykalnej na pełną charyzmatycznego zaangażowania drogę bycia z młodzieżą.

Po celebracji przeszliśmy na aulę. Sesja plenarna rozpoczęła się od modlitwy w intencji kapituły, po której nastąpiło przemówienie młodzieży. Ks. sekretarz Michał Mejer poprosił młodych, aby podzielili się z nami swoim doświadczeniem spotkania salezjanów w ich życiu.

Następnie po dokonaniu formalnych czynności, takich jak wybór sekretarzy, skrutatorów i zatwierdzenie regulaminu przystąpiono do referowania stanu naszej Inspektorii. Zbliżające się dni będą służyły dokładnemu poznaniu i przyjrzeniu się naszej obecności wśród młodzieży w prowadzonych przez nas placówkach. Poczuwajmy się do odpowiedzialności za delegatów, wspierając ich naszą modlitwą. Prośmy, by uczestnicy byli wsłuchani w głos Ducha Świętego i mieli odwagę, by odnawiać swoją wierność księdzu Bosko i Kościołowi.

Image removed.

 

Kapituła Inspektorialna - dzień pierwszy

 

Dzień drugi

Drugi dzień Kapituły rozpoczął się od Eucharystii. Homilię wygłosił na niej ks. wikariusz Adam Popławski. Po śniadaniu uczestnicy spotkali się na auli i rozpoczęła się prezentacja placówek, w których pracują współbracia z naszej Inspektorii. Był to wymowny znak radości z wielu dobrych i rozwijających się inicjatyw, choć nie mogło się obyć bez krytyki i wskazań na niedociągnięcia. Podskórnie w zgromadzonych dało się wyczuć to naczelne pytanie: „Jacy salezjanie dla współczesnej młodzieży”. Dyskusja na ten temat była burzliwa i choć padło już kilka trafnych sformułowań, nadal musimy zadawać sobie to pytanie i szukać na nie odpowiedzi. Dlatego wciąż ponawiamy prośbę o modlitwę w intencji delegatów, aby Kapituła Inspektorialna 2019 przyniosła dobre owoce i przysłużyła się rozwojowi dzieła salezjańskiego w północno-zachodniej Polsce oraz poza jej granicami.

Kapituła Inspektorialna - dzień drugi

 

Kapituła Inspektorialna - dzień drugi

 

Autor

kl. Piotr Warzocha SDB

Źródło

pila.salezjanie.pl – dzień I

pila.salezjanie.pl – dzień II

 


Udostepnij