Przejdź do treści

Wiadomości

Ku pamięci ks. Teresio Bosco, salezjanina, narratora pasjonata salezjańskiego skarbu: Księdza Bosko

  • 13 lutego 2019 r.

“Teraz proszę kogoś, kto ma dobrą pamięć, aby zebrał na piśmie to, co powiedziałem” – zwykł często powtarzać Ksiądz Bosko. I zawsze byli salezjanie, którzy spisywali fakty i słowa założyciela, a ks. Teresio Bosco (1931-2019) do nich należał.

Ksiądz Teresio Bosco urodził się w 1931 roku w Montemagno Monferrato. Odbył salezjański aspirantat w Penango, dając od razu wyraz swojej żywotności i inteligencji, do których dochodziła naturalna dobroć. Entuzjastycznie i z sukcesem przeszedł lata swojej formacji, aż do licencjatu z teologii na Papieskim Ateneum Salezjańskim.

Już wtedy odznaczał się nadzwyczajną wyobraźnią w zakresie komunikacji, zwłaszcza gdy chodzi o słowo pisane. Te predyspozycje nie uszły uwadze przełożonych, którzy dołączyli go do ks. Carlo Fiore i ks. Gigiego Zuliana, zgłębiających  “Compagnie salesiane”. Miał swój sekret: pisał jakby robił ujęcia kamerą filmową, rytm jego pisania był telewizyjny, a czytelnik mógł prawie że oglądać opisywane przez niego postaci.

W ramach wydawnictwa SEI wydał cykl nowoczesnych i bardzo poczytnych czasopism: Meridiano 12, Dimensioni i Ragazzi Duemila. Pisał tak jakby przed sobą miał publiczność składającą się z ludzi młodych. Z myślą o nich wprowadził serie, które odniosły natychmiastowy i długotrwały sukces: “Campioni” i “Eroi”, a potem wydał siedem pozycji w ramach serii “Un’avventura per ogni gior­no” i pięć - serii “Diamanti”, co było pierwszym prawdziwym wydaniem książek do medytacji dla nastolatków, które zostały bardzo dobrze przyjęte. Również tutaj w pewnym sensie kontynuował, uaktualnione rzecz jasna, dzieło Księdza Bosko.

Z myślą o szkole wydał liczne książki, przez trzy lata kierował Bollettino Salesiano, nie przestając nadal wypuszczać bardzo poczytnych pozycji zgodnie ze swoją receptą “wysokiej czytelności”, jaką stosował również Ksiądz Bosko w przypadku “katolickich czytanek”.

Praca, do której przywiązywał największą wagę, dotyczyła jednak życia Księdza Bosko, której poświęcił wiele lat życia i wiele książek. Mowa tu zwłaszcza o książce pt. “Don Bosco. Una biografia nuova”, przetłumaczonej na wiele języków, a która dotąd pozwala poznać Księdza Bosko na świecie. W Polsce znajduje się pod tytułem: "Ksiądz Bosko. Wspaniała historia".

Na początku o jednej z bardzo wielu książek poświęconych Księdzu Bosko ks. Teresio napisał: – Jestem przekonany, że Ksiądz Bosko jest naszym wielkim i szczególnym skarbem. Jeśli salezjanom odebrany by został Ksiądz Bosko, co by im cennego, szczególnego pozostało, co by ich odróżniało od innych rodzin zakonnych?... Kiedy przypominam i opisuję fakty i przytaczam słowa Księdza Bosko, staram się je odczytać w ich głębi, mając nadzieję wzmocnić przekonanie, że jest on dla każdego z nas naprawdę Ojcem i Nauczycielem, i że jemu powierzyła nas Dziewica Maryja.

11 lutego Maryja Wspomożycielka wzięła za rękę ks. Teresio i zaprowadziła go do Domu Ojca.

Źródło
Udostepnij