Przejdź do treści

Wiadomości

Gwatemala: szczególne doświadczenie związane z ukierunkowaniem ludzi młodych w ich wyborze powołaniowym

  • 24 kwietnia 2019 r.

– Znajdujemy się takiej sytuacji wychowawczej i społecznej, w której młody człowiek w rzeczywistości nie odpowiada na wyzwania, bo jest to raczej sytuacja zastania się w w podejmowaniu decyzji” – stwierdził bp Jorge Carlos Patón Wong, sekretarz Kongregacji ds. Duchowieństwa.

Gdy chodzi o kwestię powołania i bezpośrednio – wezwania do życia kapłańskiego, dzisiaj bardziej niż kiedykolwiek trzeba wychowywać do procesów edukacyjnych, które uczą ludzi młodych podejmowania decyzji. Spotkania powołaniowe mają pomóc w konkretyzowaniu planów, które pomogą w podjęciu decyzji, a przede wszystkim – wsłuchaniu się w to, czego Bóg żąda od ludzi młodych, którzy nie mogą dać się opanować lękowi.

Dzisiaj bardzo wielu ludzi młodych boi się obowiązków, zwłaszcza gdy są to kluczowe decyzje dotyczące życia. Dlatego też dokument Synodu poświęconego młodzieży stwierdza: “Zaniepokojenie wielu Kościołów z powodu ich spadku liczbowego wymaga odnowionej refleksji nad powołaniem do posługi święceń oraz duszpasterstwa powołaniowego”.

Ważne jest, aby zachęcić ludzi młodych do odpowiedzi i wypowiedzenia wspaniałomyślnego “tak” na  swoje powołanie. Trzeba również nadal wsłuchiwać się w to, co Ojciec Święty powiedział do młodych: “Nie bądźcie głusi na wezwanie Pana”; zachodzi konieczność konkretyzacji planów, “które pomagają w podejmowaniu decyzji”.

W tym kontekście dobrze wiedzieć, że w klimacie braterstwa i oczekiwania ze strony młodych uczestników w Instytucie “Don Bosco” w mieście Gwatemala odbyło się I Krajowe Spotkanie Powołaniowe.

W spotkaniu uczestniczyli liczni ludzie młodzi z całego kraju. Dla niektórych stanowiło ono krok do przodu w procesie, który został zapoczątkowany kilka miesięcy temu, a dla innych – było to pierwsze spotkanie tego typu w takiej grupie; jakkolwiek wszyscy w tym spotkaniu wzięli aktywny udział.

W czasie spotkania omawiano takie kwestie, jak: “Pamiętaj o osobach, które ci towarzyszą”, forum poświęcone filmowi Cristiada, pięć wartości dotyczących powołania, poziomy powołania (ludzkie, chrześcijańskie, specyficzne).

W czasie Eucharystii uczestnicy zostali zachęceni do szukania Pana we wszystkich sytuacjach życia. A poza tym, zostały przewidziane momenty, w których ludzie młodzi mieli możliwość dzielenia się swoim doświadczeniem dotyczącym odkrywania tej opcji życia, jaką Pan im proponuje.

Byli także obecni członkowie Krajowej ekipy powołaniowej z Gwatemali, którzy starali się odpowiednio ukierunkować młodych uczestników i przedstawić im swoją propozycję powołaniową i charyzmatyczną.

I Krajowe Spotkanie Powołaniowe, które odbywało się pod hasłem: “Jezus, Waze mojego życia” (od  nazwy pewnej znanej aplikacji dotyczącej ruchu drogowego), stanowiło jedyne w swoim rodzaju doświadczenie, które służyło ukierunkowaniu ludzi młodych w ich rozeznaniu i ukierunkowaniu powołaniowym

Źródło
Udostepnij