Przejdź do treści

Wiadomości

„Czuję, że ta praca nie poszła na marne”. Znamy laureatów XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej

  • 13 czerwca 2019 r.

Ponad sto osób wzięło udział w finale konkursu wiedzy biblijnej, który odbył się w dniach 10-11 czerwca w Niepokalanowie. Wyłoniono siedmiu laureatów, którzy otrzymali indeksy na różne kierunki studiów. Trzech najlepszych uczestników wyjedzie na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

– Czuję się doceniona, czuję, że ta praca nie poszła na marne. Czuję szczęście i przede wszystkim obecność Boga. To jest chyba dla mnie najważniejsze, czuć Jego wsparcie od początku, od momentu, gdy zaczęłam się przygotowywać, do momentu, kiedy stanęłam na tej scenie – mówi Anita Łebedowska, zwyciężczyni tegorocznego konkursu.

Finał konkursu składał się z dwóch części: pisemnej oraz ustnej, w których uczestnicy musieli wykazać się znajomością Księgi Wyjścia oraz Listu św. Pawła do Rzymian. Spośród 123 finalistów wyłoniono siedmiu laureatów, którzy otrzymali indeksy na różne kierunki studiów polskich uczelni wyższych. Natomiast osoby, które zajęły trzy pierwsze miejsca, wyjadą na pielgrzymkę do Ziemi Świętej – są nimi:

  1. miejsce: Anita Łebedowska
  2. miejsce: Kamila Paluch
  3. miejsce: Rafał Paluchowski

Przed rozpoczęciem zmagań konkursowych uczestnicy wzięli udział w mszy świętej, której przewodniczył bp Marek Solarczyk. – My musimy być tymi, którzy doprowadzą innych do Boga. To apel do nas wszystkich z tego miejsca z Niepokalanowa – mówił w homilii.  Zaznaczył, że wszystko, co skupiamy wobec Słowa Bożego, to bogactwo. Zapytał zebranych: „czy jesteśmy gotowi, aby jedynym bogactwem w naszym życiu był Bóg?” Hierarcha wskazał, że na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Tak samo jak ukazuje to postawa św. Maksymiliana Kolbego, że człowiek musi być zawsze gotowy na Słowo Boga.

Uroczystą galę finałową poprowadzili: przewodnicząca Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” we Wrocławiu, Estera Ryczek, oraz koordynator diecezji koszalińsko-kołobrzeska, Mateusz Gawroński.

Do uczestników, organizatorów i katechetów słowo skierował Prezes Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” Tomasz Nakielski: – Życzę Państwu, uczestnikom i naszym gościom, katechetom i kapłanom, opiekunom, aby ten dar spotkania tutaj w Niepokalanowie był Wieczernikiem, gdzie będziemy prosić o dary, o te wielkie wspaniałe dary Pocieszyciela – mówił.

Jedna z koordynatorek krajowych, Agnieszka Zalewska podsumowała XXIII Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej: – Największą wartością tego spotkania jest to, że nie jest najważniejsza rywalizacja o to miejsce o podium, o nagrody rzeczowe, ale to, żeby być tu razem, budować wspólnotę i poznawać to Słowo Boże. Myślę, że to pozostaje na długo w uczestnikach i organizatorach. To pokazuje nam sens tego, co robimy.

Fundatorami nagród głównych w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Biblijnej są: Grupa INCO S.A., Biuro Podróży TRINITY-PL oraz Wydawnictwo JEDNOŚĆ.

Udostepnij