Przejdź do treści

Wiadomości

Oświęcim: na Letniej Scenie Muzycznej grano na cztery smyczki

  • 17 lipca 2019 r.
Foto: Dariusz Bartocha SDB
Foto: Dariusz Bartocha SDB

Czwarty koncert. Cztery dziewczyny. Cztery smyczki, czyli Anna Wolanin i jej skrzypce, Aleksandra Fleszar i o dziwo także skrzypce, a nie saksofon, Weronika Śniadek z altówką i Katarzyna Bajura ze swoją wiolonczelą. Czego można się spodziewać po takim składzie? Zapewne w pierwszym skojarzeniu nie tego, co usłyszeliśmy. Dobór repertuaru z pewnością był trafiony. Nawet najstarsi uczestnicy koncertu nucili pod nosem stare popowe i rockowe utwory, których aranżacje dały się słyszeć w żywiołowym wykonaniu na scenie.

Podobnie jak w poprzedni piątek aura nieco postraszyła. O godzinie piętnastej stojąc pod padającym kapuśniaczkiem, zastanawialiśmy się, czy tym razem rozstawiamy wszystko na letniej scenie, czy przygotowujemy salę kameralną. Po kilku minutach decyzja zapadła; pogoda wcale nie wystraszyła widowni, nawet rodzin z małymi dziećmi. Jedynym minusem były lekko zmarznięte palce artystek.

Plac Jacka znów wypełnił się subtelnymi dźwiękami i przypuszczam, że mury sanktuarium, kaplicy św. Jacka, szkoły i domu zakonnego salezjanów na co dzień przyzwyczajane do odgłosów wydobywających się z samochodowych silników z radością i ulgą odbierały te subtelne dźwięki. Co jakiś czas na dachu przysiadały gołębie, podziwiając tę miłą odmianę. Na widowni mogliśmy dostrzec parę osób przybyłych z Krakowa i dwóch przedstawicieli mediów z telewizji publicznej zarówno z Warszawy, jak i z Krakowa. Tym razem akustyk nie dojeżdżał na koncert z Warszawy czy Poznania, ale zupełnie z bliska, bo z Oświęcimia. Mam nadzieję, że w sercach niektórych młodych pojawiło się pragnienie, by też tak kiedyś zagrać.

Koncert zakończył się tradycyjnie. Dziewczęta dostały kosz owoców do wyboru – nieoficjalnie wiemy, że największe emocje wzbudziło rozstrzygnięcie, kto weźmie sam kosz po owocach. Dziewczyny oczywiście zagrały utwór na bis, a publiczność gratulowała i dziękowała, a następnie jak zwykle pomagała w sprzątaniu widowni. Tym razem dofinansowanie Letniej Sceny Muzycznej przez Urząd Miasta się nie przydało, ponieważ ten koncert był zupełnie charytatywny.

Przypominam, że program Letniej Sceny Muzycznej można znaleźć na stronie http://salezjanieoswiecim.pl/scena/.

Autor

Dariusz Bartocha SDB


Udostepnij