Przejdź do treści

Wiadomości

Dzieje się w Woźniakowie!

  • 23 lipca 2019 r.

Rzut beretem od Kutna, w Woźniakowie, trwały półkolonie letnie dla dzieci i młodzieży zorganizowane przez SL SALOS „RÓŻA KUTNO”.

W dniach 8–12 lipca i 15–19 lipca odbyły się w Woźniakowie letnie półkolonie. W dwóch pięciodniowych turnusach, organizowanych przez wspomniane stowarzyszenie, brało udział 360 osób w wieku szkolnym z terenu miasta Kutna i powiatu kutnowskiego. W tym roku hasłem przewodnim wszystkich turnusów były słowa „Łączy nas ksiądz Bosko”, nawiązujące do osoby świętego z Turynu, założyciela salezjanów.

Oratorium, które stworzył, było domem dla bezdomnych, parafią bez terytorium, szkołą życia oraz boiskiem. Tam spotykali się młodzi. To miejsce, gdzie żyje się radośnie i zawiera się nowe znajomości. Ksiądz Bosko do oratorium oprócz modlitwy i katechizmu wprowadził także pewną innowację – sport. Miejscem wychowania prewencyjnego stało się boisko, na którym młody człowiek doświadcza relacji osobowych, gdzie jest zabawa, gra, ruch, radość. A zatem integralny rozwój osoby ludzkiej dokonuje się w oparciu o to, co młodzież kocha, więc sport staje się naturalnie drogą życia. Innowacyjnością księdza Bosko na tle sportu stała się zasada integralności, bo człowiek posiada ciało, a jak wiemy, rozwój fizyczny ciała jest jednym z celów wychowania młodego człowieka. Wychowanie fizyczne jest włączone w integralny rozwój osoby ludzkiej i to jest salezjańska pedagogia boiska.

Półkolonie w Woźniakowie to już tradycja. Łączą dzieci i młodzież z różnych środowisk, o różnych umiejętnościach oraz rodziny. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 15.00. W planie półkolonii są m.in. zajęcia integracyjne w grupach, integracja muzyczna, konkurs plastyczny pt. „Nasz sportowiec na 5” oraz przedstawienie teatralne zawierające program profilaktyczny, spotkanie z policjantem i strażakami. Na boisku: gry i zabawy, ulubiona gra sportowa chorągiewki, a także wyjazdy do aquaparku i wycieczki do łódzkiego parku trampolin – Stacja Grawitacja oraz wyjazd do skansenu w Kłóbce, który można było zwiedzić oraz brać udział w lekcji muzealnej.

W każdy czwartek w SP nr 1 odbywał się festiwal zabawy. Klockologia to zabawa jako metoda i środek stosowany w nauczaniu oraz wychowaniu. Kładzie nacisk na rozwój i współpracę bawiących się dzieci. Materiały użyte w zabawie są naturalne, stworzone w zgodzie z naturą jako antidotum na krzykliwe kolory współczesnych bajek i ich bohaterów.

W planie zajęć codzienna modlitwa, słówko na dzień dobry, animacja muzyczna w kościele parafialnym oraz liturgia eucharystyczna na zakończenie każdego turnusu. Każdy uczestnik półkolonii otrzymuje na zakończenie nagrodę za udział – kolorową czapeczkę z hasłem wypoczynku i worek termoaktywny z herbem stowarzyszenia oraz pamiątkowy dyplom. Dziękujemy wszystkim instytucjom i osobom, które dofinansowały lub wsparły rzeczowo letni wypoczynek.

Dziękujemy szczególnie: władzom Miasta Kutno oraz Kuratorium Oświaty w Łodzi. Wyrażamy także naszą wdzięczność wszystkim darczyńcom i wolontariuszom: Gospodarstwu Państwa Kuciapskich, Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Krośniewicach, Zakładowi Piekarniczo-Cukierniczemu T.D.J. Ozdowscy z Kutna, Firmie Hetman z Bedlna, Firmie Polskie Mięso i Wędliny ŁUKOSZ, Bankowi Żywności w Kutnie, Firmie Bracia Urbanek z Łowicza. Także Braciom Karczewskim z Firmy Tartak za przygotowanie boiska do minipiłki. Dziękujemy Salezjanom Współpracownikom za codzienną pomoc przy przygotowywaniu kanapek dla dzieci oraz wychowawcom i animatorom Oratorium za poświęcony czas, realizację programu i opiekę wychowawczą nad dziećmi.

Autor

Henryk Chibowski SDB


Udostepnij