Przejdź do treści

Wiadomości

Kolonie w Wierzchucinie z SALOS-em Avanti Sułów

  • 20 sierpnia 2019 r.
odwrócony dom w Szymbarku
odwrócony dom w Szymbarku

Salezjańska Organizacja Sportowa SALOS Avanti Sułów zorganizowała w dniach 10–24 lipca 2019 r. dla 60 dzieci kolonie letnie w Wierzchucinie położonym nieopodal Morza Bałtyckiego i Jeziora Żarnowieckiego.

W tym roku koloniści gościli w nowym budynku Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego. Wspaniała baza oraz nowoczesne wyposażenie i obiekty sportowe, którymi dysponuje szkoła, umożliwiły wychowawcom zorganizowanie wielu ciekawych zajęć.

Dzień zaczynaliśmy rozgrzewką, która miała przeważnie charakter taneczny. Dzieci poznały kroki tańca belgijskiego, brazylijskiego, chocolate i innych. Dużym zainteresowaniem cieszyła się gra w popularne flagi, cztery ognie oraz turniej piłkarski o Puchar Kierownika kolonii. Podczas pogodnych wieczorów przygotowane przez uczestników gry i konkursy wywoływały wielkie emocje, były pełne humoru, zagrzewały do rywalizacji i współzawodnictwa. Stałym punktem programu były oczywiście wyjazdy do pobliskich Dębek, gdzie spacerowaliśmy, plażowaliśmy oraz pod czujnym okiem ratowników zażywaliśmy kąpieli wodnych (tym bardziej, że również pogoda dopisała i słońca nie brakowało).

Napięty program kolonii obfitował w różnego rodzaju atrakcje i wycieczki. Już trzeciego dnia pobytu udaliśmy się do Sea Parku w Sarbsku – największego fokarium w Polsce. Tam mogliśmy zobaczyć jak wygląda karmienie fok, kotików oraz ich trening. Najwięcej emocji wśród dzieci wywołała wizyta w Oceanarium Prehistorycznym 3D.

Odwiedziliśmy także Gdańsk, gdzie spotkaliśmy się z przewodniczką, która oprowadziła nas po gdańskiej starówce i opowiedziała ciekawostki związane z uliczkami, a także innymi zabytkowymi miejscami prowadzącymi do fontanny Neptuna. Potem udaliśmy się nad Motławę, gdzie wysłuchaliśmy historii gdańskiego portu, podziwialiśmy Wyspę Spichrzów i zwiedziliśmy zabytkowy Żuraw. Duże wrażenie zrobiła na nas gdańska katedra, w której usłyszeliśmy historię starego ozdobnego zegara. Na koniec udaliśmy się na Westerplatte – pod Pomnik Obrońców Wybrzeża.

W kolejnych dniach kolonii udaliśmy się na wyprawę do Szymbarku. Zwiedziliśmy tam Centrum Edukacji i Promocji Regionu Kaszub. Mogliśmy w nim zobaczyć: dom stojący na głowie, Dom Sybiraka, najdłuższą deskę świata, Bunkier Gryfa Pomorskiego, Dwór Salino, kościółek św. Rafała oraz największy grający fortepian. Dla najmłodszych uczestników kolonii niezwykle ciekawy okazał się także rejs statkiem pirackim Denega w Łebie. Podczas wodnej przeprawy załoga w zabawny sposób opowiadała historie tego miejsca oraz mogliśmy podziwiać Bałtyk z pokładu okrętu. Ponadto, pragnąc radośnie wypoczywać z Panem Bogiem, gromadziliśmy się na wspólnej modlitwie rano i wieczorem oraz uczestniczyliśmy w Eucharystii w pobliskim kościele parafialnym.

Myślę, że był to w pełni wykorzystany czas. Czas poświęcony nie tylko na aktywny wypoczynek, zwiedzanie, wspólną zabawę, ale też modlitwę i spotkanie z Bogiem. Z pewnością była to zasługa kadry, która doskonale sprawdziła się w roli wychowawców: ks. Mateusz Krzywda SDB, Joanna Czajkowska, Barbara Romanowicz oraz Agnieszka Tyrakowska. Pani Elżbieta Zmuda pełniła rolę kierowniczki kolonii. Funkcję zaopatrzeniowca, itendenta pełnił pan Krzysztof Zmuda. Nad całością czuwał niezastąpiony Prezes SALOS-u Avanti Sułów – Wiesław Mierzejowski.

Autor

Joanna Czajkowska

Źródło

Udostepnij