Przejdź do treści

Wiadomości

Lubin pod Krzyżem – procesje z ponad tysiącem wiernych

  • 26 września 2019 r.

W sobotę 14 września 2019 r. w święto Podwyższenia Krzyża, w ramach ogólnopolskiego spotkania modlitewnego „Polska pod Krzyżem” w Lubinie na terenach zielonych za dawnym dworcem PKS odbyło się wydarzenie modlitewne „Lubin pod Krzyżem”. Na górce został postawiony 6,5-metrowy biały krzyż, do którego były przyczepione dwie wstęgi w kolorze białym i czerwonym.

O godz. 18.00 we wszystkich lubińskich kościołach parafialnych została odprawiona msza święta, po której wierni pod przewodnictwem swoich kapłanów udali się w procesji różańcowej na miejsce wydarzenia. Piękny był to widok, gdy od godz. 19.00 nadchodziły kolejne procesje z wiernymi. Wielu z nich niosło zapalony znicz i krzyż w ręku. Kiedy wszystkie procesje przybyły pod górkę, rozpoczęło się czuwanie modlitewne. Główną myślą czuwania było doświadczenie tajemnicy Krzyża Chrystusa, źródła mocy i mądrości dla nas. Zebrani wierni (ponad 1000 osób) powoli wspinali się pod górę, pod krzyż, wśród modlitw, śpiewów uwielbienia, przejmującej ciszy. Powoli oczom ludzi ukazywał się Jezus w Najświętszym Sakramencie umieszczony na krzyżu. Był to dla nas znak, że Jezus żyje i zmartwychwstał i w swoim krzyżu pomaga nam zwyciężać wszelkie zło. Rozważane słowa, znaki dotykały serca i pomagały w odkryciu jak wielką miłością obdarzył nas Bóg w swoim Synu. Podczas czuwania rozważaliśmy kilka stacji z Drogi Krzyżowej, które ukazywały wiernym okropność ludzkich grzechów, a także tajemnicę własnego krzyża, który mamy nieść idąc za Jezusem.

Po godzinie modlitwy wierni dotarli pod krzyż Jezusa, gdzie nastąpiła modlitwa uznania Jezusa jako swego Pana i Zbawiciela, a także modlitwa o wlanie Ducha Świętego w całe miasto Lubin i okolice. Siedmiu kapłanów z siedmiu lubińskich parafii zapaliło od paschału umieszczonego na krzyżu pochodnie i przekazali wiernym ogień, z którym później wracali do swych domów. To czuwanie w Lubinie pod Krzyżem Chrystusa pokazało, jak wielkie jest pragnienie w ludzkich sercach, by przylgnąć do największej Miłości, by wpatrując się w krzyż, uczyć się prawdziwego życia. Krzyż po sobotnim wydarzeniu został na górce jeszcze przez jeden tydzień. Jako że ogłoszono ten tydzień w Polsce Tygodniem Wychowania, odbyły się pod Krzyżem nabożeństwa Drogi Krzyżowej dla uczniów Salezjańskiej Szkoły Podstawowej, dla lubińskich nauczycieli i dla rodziców.

Autor

ks. Marcin Kozyra SDB

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij