Przejdź do treści

Wiadomości

“Cyfrowe oratorium” – strona SDB.org w nowej odsłonie

  • 11 grudnia 2019 r.

Od 8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP i w kolejną rocznicę upamiętniającą powstanie salezjańskiego oratorium, Zgromadzenie Salezjańskie posiada całkowicie nową stronę internetową. Jej adres pozostał taki sam – www.sdb.org – ale wnętrze tego rozległego “cyfrowego oratorium” zostało dogłębnie przepracowane.

W czasie długiego procesu odnowy trwającego prawie dwa lata, którego pragnął radca generalny ds. komunikacji społecznej ks. Filiberto González, kierowano się trzema głównymi zasadami: po pierwsze jak najlepiej zreorganizować bogate zasoby treści strony instytucjonalnej, aby zapewnić jej maksymalną użyteczność. Mowa tu o portalu, która liczy już 25 lat (został uruchomiony w 1995 roku), a który doczekał się już szóstej edycji; ten liczy około 18 tys. stron. 

A po drugie, jest to strona, która chce wyraźnie oddać koncepcję zgromadzenia w skali globalnej, uwypuklając niektóre specyficzne narzędzia, takie jak mapa salezjańskich placówek, czy przybliżając niektóre specyficzne dzieła, by jak najlepiej ukazać oraz rozpowszechnić charyzmat i dzieło salezjańskie na świecie. I wreszcie, spoglądając w przyszłość, zrealizowano tę stronę w perspektywie stałej digital transformation, chcąc w ten sposób zapewnić w stopniu możliwie jak najlepszym indywidualne wykorzystanie narzędzi, kompatybilność systemów i łatwe dzielenie się treściami.

Poza tymi głównymi zasadami, realizatorzy w swojej pracy kierowali się trzema liniami przewodnimi: wykorzystać nowoczesny sposób przedstawiania grafiki i prezentacji; postarać się stworzyć “oratorium cyfrowe” otwarte dla wszystkich salezjanów i tych, którzy podzielają charyzmat, oraz zastosować maksimum prostoty i intuicji zarówno na poziomie graficznym, jak i na poziomie funkcjonalności.

“Maksymalnie po trzech, czterech kliknięciach można dotrzeć do danego zasobu” – wyjaśnia pan Hilario Seo, salezjanin koadiutor, webmaster strony. Praca, związana z przepracowaniem strony SDB.org, którą koordynował pan Seo, została zrealizowana we współpracy z hiszpańską agencją informatyczną “DOSATIC” oraz delegatami ds. komunikacji społecznej salezjańskich inspektorii i wizytatorii z całego świata.  

Oczywiście strona, zawsze dostępna w sześciu językach, znajduje się jeszcze w fazie rozwoju i implementacji, stąd też – zwłaszcza gdy chodzi o takie działy, jak prezentacja domów salezjańskich, ich umiejscowienie na mapie, dane dotyczące inspektorii – to wszystko jeszcze będzie wymagać aktywnego udziału bardzo wielu salezjanów z różnych środowisk.

Aby nawiązać współpracę, wyślij e-maila do nas: admin@sdb.org 

Po prawie 25 latach odkąd zaistniała, strona SDB.org nie przestaje być “cyfrowym oratorium”, otwartym dla wszystkich.

Źródło
Udostepnij