Przejdź do treści

Wiadomości

Środa Śląska: Oratoriada pod hasłem "Podaj dalej"

  • 11 grudnia 2019 r.

W dniach 29.11–1.12. 2019 r. odbyło się w Środzie Śląskiej wielkie wydarzenie - oratoriada, czyli zjazd animatorów salezjańskich z inspektorii wrocławskiej. Tematem przewodnim było hasło „Podaj dalej”, nawiązujące do boiska jako jednego z elementów systemu prewencyjnego księdza Bosko.

W piątkowy wieczór młodzież z przeszło 20 wspólnot – prowadzonych przez salezjanów i salezjanki – zjechała się do Miasta Skarbów. Przez wzgląd na dużą ilość zgłoszeń (rekordowe 300 osób) musieliśmy podzielić się na 3 miejsca noclegowe. Po kolacji odbyła się pierwsza konferencja, w której ks. Paweł Figura SDB przybliżył nam znaczenie przypowieści o Miłosiernym Ojcu. Było to wprowadzenie do wieczoru pokutnego i własnej refleksji nad miłością Boga do każdego z nas.

Następny dzień nazwany został Dniem Relacji. Dlatego telefony odłożyliśmy na bok i postanowiliśmy skupić się na osobach, które nas otaczały. Po śniadaniu rozpoczęliśmy drugą konferencję, podczas której pani Marta Francuz wprowadziła nas w temat „Jak budować relacje”. Podsumowaniem tych refleksji była praca w grupach (której efekty w formie filmów możemy do dziś oglądać na facebookowym wydarzeniu). Po rekreacji i chwili odpoczynku uczestniczyliśmy w mszy świętej odpustowej w naszej parafii pw. św. Andrzeja Apostoła. Zakończeniem dnia była zabawa andrzejkowa. W ten sposób wydawało by się, że wszystkie siły zostały wyczerpane. A jednak. Adwent (bo od północy się zaczął) rozpoczęliśmy czuwając przed Jezusem. Przez całą noc grupy animatorów na zmianę adorowały Najświętszy Sakrament.

Tym sposobem rozpoczął się ostatni dzień Oratoriady. Po śniadaniu czekała nas już ostatnia konferencja o. Rafała Huzarskiego SJ, który pokazał nam zagrożenia, które przeszkadzają nam w otwieraniu się na innych i zamykają w nałogu. Po Eucharystii nadszedł czas, by wrócić do swoich wspólnot i domów. A Oratoriada w Mieście Skarbów przeszła do (miejmy nadzieję dobrze wspominanej) historii.

 

Autor

ks. Mikołaj Wyczałek SDB

Źródło

Udostepnij