Przejdź do treści

Wiadomości

Papież Franciszek obchodzi 83. rocznicę urodzin: “Módlcie się, aby moja starość była spokojna, pobożna i owocna”

  • 18 grudnia 2019 r.
Foto: © Servizio Fotografico - Vatican Media
Foto: © Servizio Fotografico - Vatican Media

"Z całą pewnością obecny następca św. Piotra będzie na zawsze zapamiętany ze względu na swoje zainteresowanie, jakim otaczał wykluczonych obecnych czasów; z powodu swojej pasji jezuicko-salezjańskiej w prowadzeniu owczarni i słuchaniu jej, a także – z racji swojej umiejętności tworzenia klimatu miłości w służbie innym i dotarcia do ludzi młodych” – napisał Gabriel Alsó, były wychowanek salezjański.

Historycy przypominają, że w 1934 roku Mario Giuseppe Francesco i Regina María Sívori, córka Argentyńczyka i syn Piemontczyka, spotkali się w salezjańskim oratorium św. Antoniego w argentyńskiej dzielnicy Almagro. Oboje chodzili tutaj na Mszę św. i w tym miejscu zrodziła się miłość, której przyrzekli być wierni na zawsze. Zawarli sakrament małżeństwa 12 grudnia 1935 roku, a 17 grudnia 1936 roku urodził się Jorge Mario, najstarszy z rodzeństwa, ten miał jeszcze dwóch braci i dwie siostry: Alberto Horacio i Óscara Adriána oraz Martę Reginę i Marię Elenę; ta ostatnia jeszcze żyje.

W murach domu rodziny Bergoglio, w dzielnicy Flores, na obszarze centralnym, na zachód od Buenos Aires, mówiono w dialekcie piemonckim, który mały Jorge Mario przyswoił wraz z językiem hiszpańskim. Wspominając swoje dzieciństwo, od razu przywołuje babcię Rosę Margheritę jako osobę najbardziej bliską jego sercu.
Kilka dni temu obchodziliśmy złoty jubileusz kapłaństwa papieża Franciszka, a dzisiaj – 83. rocznicę jego urodzin. Przez te siedem lat papież Franciszek dał odczuć swoją służbę i bliskość, czyniąc je “widzialnymi” poprzez dialog, miłosierdzie, komunię i szacunek. Pokazał, że jest blisko ubogich, opuszczonych, wykluczonych, odrzuconych przez społeczeństwo. To wszystko wyniósł ze swojej rodziny.

Jest to znaczący miesiąc dla papieża Franciszka i teraźniejszości. Pomimo swoich 83 lat życia ten nie zwalnia tempa na drodze głoszenia Ewangelii. Cały świat składa mu najserdeczniejsze życzenia. Tysiące e-maili z życzeniami zostało przesłanych przez wiernych z tej okazji. Wiele listów dostał również od dzieci. A ponadto miliony osób wybrało “social network”, aby przekazać swoje najlepsze życzenia.

Trzy lata temu, z okazji 80. rocznicy urodzin papież Franciszek powiedział do grupy kardynałów: “Przychodzi mi na myśl słowo starość, wywołuje strach... Módlcie się, aby moja starość była spokojna, pobożna, owocna, a także radosna”.

Źródło
Udostepnij