Przejdź do treści

Wiadomości

Szalone Małolaty zwyciężyły w Międzynarodowym Festiwalu Kolęd i Pastorałek

  • 14 stycznia 2020 r.

Barwnym, kolędowym i smakowitym, działającym na wszystkie zmysły Koncertem Galowym w Sanktuarium Polskiej Golgoty Wschodu zakończyła się 26. edycja Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. To największy kolędowy przegląd w Europie i jeden z największych festiwali muzycznych dla amatorów w Polsce. Koncert w reżyserii Dariusza Wiktorowicza był podsumowaniem trzydniowych przesłuchań finałowych, w których udział wzięło ponad 130 solistów i zespołów z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi – zwycięzców z eliminacji I etapu.

– Od czwartku czas nad będzińskim niebem zatrzymał się, by sprowadzić tutaj anioły. Nie tylko te, które cichą opieką otaczają nas z nieba, ale przede wszystkim te, które poruszają czułe struny naszych serc i dusz swymi fantastycznymi muzycznymi talentami – powiedziała przewodnicząca festiwalowego jury prof. dr hab. Ewa Biegas z Akademii Muzycznej w Katowicach.

Jury przyznało 60 nagród i wyróżnień o łącznej wartości ponad 70 tysięcy złotych. Główną nagrodę, czyli Grand Prix Festiwalu (a także nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie tradycyjnej polskiej kolędy "Hej, w dzień narodzenia") zdobył zespół wokalny "SZALONE MAŁOLATY" z Elbląga (ze Studia Artystycznego Katarzyny Panicz "Szalone i Szalone Małolaty"). To nagroda wysokości 10 tysięcy zł ufundowana przez Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego.

– Warto zaznaczyć, że Zespół Szalone Małolaty ma już na swoim koncie Grand Prix na będzińskim Festiwalu w XVII edycji (2011 rok). Śpiewające wtedy w zespole "małolaty" dorosły, ale jak widać, kolejne pokolenie szalonych małolat trzyma poziom i także urzekło swoim występem jury – mówi Jarosław Ciszek, rzecznik prasowy Festiwalu.

– Komisja zwracała uwagę na ewangeliczny przekaz: na to, co wykonawcy na scenie chcieli powiedzieć, czym chcieli się pomodlić. (…) Jury zwracało uwagę także na piękno waszej muzyki; nie tylko tej, którą wykonywaliście, ale tej, która gra w was. Dziękujemy, że skutecznie skatechizowaliście nas, jurorów, i uraczyliście pięknymi dźwiękami. Ocalcie w sobie to piękno i zawieźcie w każdy zakątek waszego życia! – mówił do wykonawców członek jury, ks. prof. dr hab. Paweł Sobierajski.

Na niedzielny Koncert Galowy złożyło się ponad 30 kolęd w najróżniejszych aranżacjach, ale także snuta znad garnków przez Remigiusza Rączkę opowieść o świątecznej kuchni. Ci wszyscy, którzy nie mogli go zobaczyć na żywo, mają szansę obejrzeć go w Internecie na www.mfkip.pl, gdzie dostępna jest retransmisja wszystkich festiwalowych wystąpień.

Partnerem Strategicznym Festiwalu jest Polska Spółka Gazownictwa.


Udostepnij