Przejdź do treści

Wiadomości

Oświęcim: niby dziecięcy, a jednak dorosły teatr

  • 15 stycznia 2020 r.
 Foto: Mariusz Komajda
Foto: Mariusz Komajda

Wszyscy, którzy znają choć jedną baśń Hansa Christiana Andersena, wiedzą, że te utwory tak często czytane dzieciom, dotykają „bardzo dorosłych” tematów. Dzieciaki z Grupy teatralnej „kropka” zmierzyły się z Dziewczynką z zapałkami. Słowa "zmierzyły się", jest tu zupełnie na miejscu.

Wspominam przy tej okazji, jak Filip Komajda, reżyser spektaklu podczas odbywających się w kwietniu 2019 r. w Krakowie  "Dialogów o wychowaniu" na temat teatru jako narzędzia wychowania, powiedział: Nie musimy zgadzać się na to, by dziecko zagrało w teatrze tak jak potrafi – „po dziecięcemu”, one też mogą i powinny robić to profesjonalnie.

Tak było podczas premiery Dziewczynki z zapałkami. Tylko wzrost i młode oblicza przypominały o tym, że to dzieci. Stąd nie dziwię się słowom Filipa: – Kolejna premiera już za nami. Emocje opadły, głowy wystygły, a my jesteśmy w stanie w końcu podziękować! „Dziewczynka z zapałkami” to spektakl wyjątkowy, kompletnie inny niż wszystkie pozostałe – pisze reżyser na Facebooku. – Jest oparty na równie wyjątkowym opowiadaniu, które każdy z nas zna, więc także wiemy, że jest to bardzo smutna historia. Mimo wszystko dzieciaki z „kropki” to udźwignęły. Zrobiły kawał dobrego teatru dziecięcego i duma, która rozpiera każdego, kto je zna, jest nie do opisania.

Z radością można było oglądać niektórych aktorów, którzy podczas premiery Świątecznego Gala w grudniu 2018 niepewnie stąpli po scenie, a podczas tej premiery ze śmiałością i dynamizmem stawali oko w oko z tłumnie zgromadzoną publicznością. Sala wypełniła się po brzegi nie tylko rodzicami, znajomymi i zainteresowanymi spektaklem, ale przede wszystkim emocjami wzbudzanymi grą aktorów.

A łzy? Czy były łzy? Oczywiście, że były – te skrywane wywołane treścią spektaklu i te pełne radości na widok odkrywania zupełnie innego oblicza swoich pociech. Polecam poszukiwanie tego i innych spektakli „kropki” – plakaty publikujemy na stronie: salezjanieoswiecim.pl/teatr oraz w mediach społecznościowych. A jeśli ktoś poszukuje potwierdzenia prawdziwości tego, co zostało napisane, polecam obejrzenie zamieszczonych zdjęć, wypatrując emocji wymalowanych na dziecięcych twarzach.

Dziewczynka z zapałkami

Scenariusz i reżyseria:
Filip Komajda

Obsada:
Dziewczynka z zapałkami – Jolanta Pyrdoł
Ktoś – Gabriela Komajda
Matka – Nadia Kalif
Ojciec – Michał Wasiak
Starszy Syn – Brandon Wanat
Młodszy Syn – Daniel Gałecki
Dziadek – Jakub Gałecki
Krawaty – Urszula Komajda, Maria Maciejowska, Karina Gałecka

Autor

Dariusz Bartocha SDB


Udostepnij