Przejdź do treści

Wiadomości

Łomianki: salezjańskie uroczystości we wspólnocie zakonnej

  • 11 lutego 2020 r.

Ostatnie dni stycznia to dla wspólnoty salezjańskiej w Łomiankach okazja do szczególnego uczczenia świętych: Franciszka Salezego i Jana Bosko.

24 stycznia 2020 r. we wspólnocie salezjańskiej w Łomiankach miała miejsce odpustowa uroczystość patrona naszej wspólnoty św. Franciszka Salezego. Rano o godzinie 7.30 odbyła się uroczysta jutrznia, której przewodniczył dyrektor wspólnoty ks. Dariusz Sztuk SDB. Kulminacyjnym punktem tego dnia była uroczysta msza święta, której przewodniczył i kazanie wygłosił ks. insp. Tadeusz Jarecki SDB. W kazaniu swoim wskazał między innymi na św. Franciszka Salezego jako obdarzonego w sposób szczególny w swojej posłudze biskupiej charyzmatem miłości. Po mszy świętej odbyła się uroczysta wieczerza.

W uroczystości, poza współbraćmi z naszej wspólnoty, uczestniczyli goście: przedstawiciele zakonnych wspólnot męskich i żeńskich z Łomianek oraz przedstawiciele młodzieży gromadzącej się w naszym domu na spotkania formacyjne.

Uroczystość św. Jana Bosko – naszego Ojca i Założyciela rozpoczęliśmy rano o godzinie 7.45 uroczystą jutrznią. Wieczorem szczególnym gościem naszej wspólnoty był abp Józef Gurzyński, metropolita warmiński. Na naszą uroczystość zaprosiliśmy także księży proboszczów tych warszawskich i podwarszawskich parafii, których współbracia z naszej wspólnoty wspierają posługą duszpasterską, głównie w niedziele i święta. Większość proboszczów odpowiedziała pozytywnie na nasze zaproszenie.

Uroczysta msza święta rozpoczęła się o godzinie 17.00. Przewodniczył jej abp Józef Gurzyński. W koncelebrze uczestniczyli zaproszeni księża proboszczowie oraz wszyscy współbracia z naszej wspólnoty. W słowie wstępnym dyrektor wspólnoty ks. Dariusz Sztuk SDB przywitał gości, wskazując na wcześniejsze bliskie relacje księdza arcybiskupa z naszą wspólnotą i poprosił Go o odprawienie mszy świętej w intencji naszej wspólnoty. W kazaniu ksiądz arcybiskup wskazał między innymi na ks. Bosko jako świętego, który inspirując się orędziem ewangelicznym, wprowadzał je w życie w czasach, gdzie żył i pracował. Wspólne świętowanie zakończyła uroczysta kolacja we wspólnotowym refektarzu.

Autor

ks. Tadeusz Kołosowski SDB

Źródło

Udostepnij