Przejdź do treści

Wiadomości

Piła: XVI Inspektorialny Turniej Halowej Piłki Nożnej ministrantów

 • 18 lutego 2020 r.

Po raz szesnasty Piła gościła ministrantów Inspektorii pw. św. Wojciecha, którzy w sobotę, 23 listopada 2019, przybyli z różnych zakątków północno-zachodniej Polski, aby uczestniczyć w Inspektorialnym Turnieju Halowej Piłki Nożnej LSO.

Tradycyjnie spotkanie rozpoczęło się Eucharystią w kościele pw. św. Rodziny. Zebranych powitał gospodarz miejsca, ks. proboszcz Kazimierz Chudzicki SDB. Liturgii przewodniczył inspektorialny duszpasterz młodzieży ks. Michał Mejer SDB, który w czasie homilii skierował do młodych chłopców dwie myśli o odwadze i chceniu.

– W dzisiejszych czasach, bardziej niż kiedyś, bycie ministrantem, bycie uczniem Pana Jezusa, wymaga wiele odwagi. (...) Dziś trzeba świadomie zdecydować, że ja chcę być ministrantem, bo to jest dla mnie ważne – mówił ks. Mejer. – Czy chcecie być uczniami Jezusa, wiedząc, że to nie będzie łatwe? – pytał również zebranych.

W dalszej części swojej krótkiej refleksji postawił kilka ważnych pytań: – Na czym ci zależy? Co jest dla ciebie ważne? Dla jakiej sprawy jesteś gotów się poświęcić, podjąć jakiś wysiłek, ofiarę?

Celebrans wyjaśnił, że "nam, jako uczniom Pana Jezusa, jako ludziom wierzącym, powinno bardzo zależeć na innych ludziach, by się rozwijali, by byli szczęśliwi". Zachęcał ministrantów, by nie myśleli tylko o sobie, ale by sami byli przyjaciółmi Pana Jezusa i pomagali w tym innym.

Po zakończonej Eucharystii ministranci wraz z opiekunami udali się na sale gimnastyczne pilskich szkół. Do zmagań przystąpiło 30 drużyn z 18 placówek salezjańskich inspektorii pilskiej, którzy rywalizowali w trzech kategoriach wiekowych (SP klasy 1–5, SP klasy 6–8, szkoła ponadpodstawowa). Jak zwykle ministranci, wspomagani przez swoich opiekunów i trenerów, wykazali się sportową postawą fair play.

Na uwagę zasługuje również fakt obecności na boisku dwóch dziewcząt (SP klasy 6–8 oraz LO), które nie ustępowały umiejętnościami swoim kolegom, a czasami zadziwiały innych swoimi piłkarskimi zdolnościami.

Niemało problemów przyniosło także rozstrzygnięcie pojedynku o miano króla strzelców w kategorii szkoły średniej. Udało się to dopiero po kilku dodatkowych seriach rzutów karnych: w tej loterii Mateusz Marcinkowski z Piły (św. Jan Bosko) wygrał z Michałem Piotrowskim z Kolegium Kujawskiego w Aleksandrowie Kujawskim.

Podsumowania Turnieju oraz wręczenia nagród, które odbyło się na hali sportowej SP nr 1, dokonał ks. inspektor Roman Jachimowicz SDB w asyście organizatorów zawodów: ks. Dariusza Presnala SDB oraz ks. Macieja Sarbinowskiego SDB.

 

Klasyfikacja końcowa (SP kl. 1-5)

 1. Główczyce
 2. Piła św. Jan Bosko
 3. Kobylnica
 4. Kaława
 5. Czaplinek
 6. Rumia NMP WW
 7. Szczecin, Ku Słońcu
 8. Dębno

Najlepszy bramkarz: Wiktor Saletra (Rumia NMP WW)
Najlepszy strzelec: Ignacy Małachowski (Piła św. Jan Bosko)

 

Klasyfikacja końcowa (SP kl. 6–8)

 1. Debrzno
 2. Czaplinek
 3. Bydgoszcz św. Marek II
 4. Kaława
 5. Piła św. Jan Bosko
 6. Szczaniec
 7. Kawnice
 8. Kowalewo
 9. Główczyce
 10. Szczecin Gumieńce
 11. Aleksandrów Kuj., Kolegium
 12. Bydgoszcz św. Marek I

Najlepszy bramkarz: Dominik Wasilewski (Główczyce)
Najlepszy strzelec: Szymon Maza (Debrzno)

 

Klasyfikacja końcowa (szkoła średnia)

 1. Piła św. Jan Bosko
 2. Czaplinek
 3. Aleksandrów Kuj., Kolegium
 4. Gdańsk
 5. Debrzno
 6. Kobylnica
 7. Rumia NMP WW
 8. Główczyce
 9. Piła św. Rodzina
 10. Słupsk

Najlepszy bramkarz: Mateusz Sztyler (Aleksandrów Kuj.)
Najlepszy strzelec: Mateusz Marcinkowski (Piła św. Jan Bosko)

Autor

ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB
fot. Kacper Błażej / ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij