Przejdź do treści

Wiadomości

Rzepczyno: trudny czas izolacji

  • 1 kwietnia 2020 r.

Marzec, a tegoroczny wyjątkowo, jest szczególnym miesiącem dla mieszkańców i pracowników Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Rzepczynie. Ma to związek z epidemią koronawirusa i obostrzeniami dotyczącymi przemieszczania się oraz kolejną rocznicą śmierci ks. Kazimierza Lewandowskiego SDB, założyciela MOW.

Pracujemy. Mamy uczniów w klasach, nie w domach przed monitorami. Wynika to z rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie nauczania w placówkach typu MOW, MOS, MOAS. Nasz Ośrodek decyzją sądu stał się domem chłopaków i w tym domu, w czasie pandemii, muszą przebywać.

Jest to oczywiście trudne z powodu długiej rozłąki z rodzinami, przyjaciółmi, ukochanymi dziewczynami, ale na pewno bezpieczne. Dbamy o to, aby nasi podopieczni nie nudzili się, spędzali ten czas pożytecznie, rozwijając swoje pasje i zainteresowania oraz przygotowując się duchowo na zmartwychwstanie Pana.

Wychowankowie po lekcjach mają różnorodne zajęcia, uzależnione w dużej mierze od pogody. Gdy jest zimno i deszczowo grają w gry planszowe, szachy, wykonują ozdoby wielkanocne metodą decoupage, oglądają wybrane filmy, czytają książki lub trenują w siłowni. W dni pogodne przebywają na zewnątrz. Na szczęście w obrębie terenu ośrodka mamy do dyspozycji piękny park ze stawami rybnymi, zewnętrzną siłownię, boiska do gry w piłkę siatkową, nożną i koszykówkę. Wychowawcy organizują zawody wędkarskie, sportowe.

Marzec jest dla naszego Ośrodka zawsze szczególnym miesiącem, ponieważ to czas, kiedy zawsze miło i serdecznie wspominamy byłego dyrektora ks. Kazimierza Lewandowskiego SDB. W dniu 25.03.2020 r., w 9. rocznicę śmierci ks. Kazika, nasi wychowankowie, uczniowie kl. VI, przygotowali pełną wspomnień, opowieści i zdjęć uroczystą akademię.

Były uśmiechy i łzy wzruszenia, kiedy dyrektor ks. Artur Dylewski SDB podsumował swoje spotkania z Czarnym, bo tak nazywano ks. Kazimierza, podkreślił, że wiele słów, które padły we wspomnieniach, jest nadal aktualnych i nadal można z nich mnóstwo czerpać i przekazywać kolejnym pokoleniom wychowanków.

Kolejnym punktem akademii było również podkreślenie Dnia Życia Poczętego. Przygotowana przez wychowanków prezentacja była mocnym akcentem w obronie życia nienarodzonych: liczne filmiki, zdjęcia i informacje jeszcze silniej uświadomiły uczestnikom, że życie zgodne z dekalogiem i VI przykazaniem, jest wartością nadrzędną.

Warto dodać tutaj, że zawsze modlimy się za wszystkie nienarodzone dzieci i w codziennej wieczornej Adoracji Najświętszego Sakramentu, prowadzonej przez księdza dyrektora, zawierzamy Bogu wszystkie kobiety, które noszą pod swoim sercem nowe życie.

Autor

Justyna Jurecka, Elżbieta Rosa

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij