Przejdź do treści

Wiadomości

Główczyce: święcenia prezbiteratu

  • 29 maja 2020 r.
fot. AS
fot. AS

Dzień 23 maja 2020 roku z pewnością na długo zostanie w pamięci mieszkańców Główczyc. Tego dnia, poprzez nałożenie rąk i modlitwę konsekracyjną do grona prezbiterów został bowiem włączony pochodzący z tamtejszej parafii dk. Damian Okroj SDB.

Liturgii święceń, która odbyła się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, przewodniczył J.E. ks. bp Arkadiusz Okroj, biskup pomocniczy diecezji pelplińskiej.

W uroczystości jaka miała miejsce w rodzinnej parafii Damiana, wzięli udział, w ograniczonej liczbie, członkowie rodziny, bliscy i przyjaciele oraz salezjanie z Inspektorii pw. św. Wojciecha.

W swoim słowie, nawiązując do postaci św. Jana Bosko, ksiądz biskup przypomniał, że "salezjanie to ci, którzy pragną być pedagogami. A pedagog to ten, który trzyma kogoś za rękę, jak dziecko, bo to dziecko jeszcze się potyka i uczy chodzić po ziemi. Uczy chodzić w określonym kierunku. Pedagog odprowadza tam, gdzie jest źródło mądrości".

Zatem salezjanie, jak i Damian pośród nich, w ocenie księdza biskupa mają prowadzić ludzi, by spotkali się z najważniejszym Pedagogiem i Wychowawcą, aby inni doświadczyli miłości wychowawczej Boga Ojca. Zauważył, że Ten, kóry powołał Damiana do stanu prezbiteratu, nie zostawi go samego, bo będzie otoczony wieloma ludźmi. Ksiądz biskup wskazał też, że osobistym charyzmatem nowego kapłana ma być przyciąganie ludzi do Jezusa, który jest źródłem miłości wychowawczej. Podkreślona została również ważność autoformacji w posłudze kapłańskiej.

Mówiąc o Eucharystii ksiądz biskup wskazał, że "mamy być dla innych chlebem, by innych przemieniać". A proces przemiany ma trwać.
Całość homilii dostępna jest TUTAJ.

Na zakończenie liturgii pełniący obowiązki Inspektora ks. Wikariusz Adam Popławski SDB, wręczył nowo wyświęconemu kapłanowi list posłuszeństwa, na mocy którego ks. Damian rozpocznie posługę w parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Debrznie.

Autor

ks. Krzysztof Tomeczkowski SDB

Źródło

Zdjęcia

Udostepnij