Przejdź do treści

Wiadomości

Uchodźcy w Palabek szyją maseczki!

  • 3 lipca 2020 r.
Uszycie jednej maseczki wyniosło około 2 szylingów ugandyjskich (mniej niż pół dolara amerykańskiego).
Uszycie jednej maseczki wyniosło około 2 szylingów ugandyjskich (mniej niż pół dolara amerykańskiego).

Uchodźcy od zawsze wiedzą, co to znaczy znaleźć się w pilnej potrzebie. Podczas gdy sami doświadczają pomocy ze strony otoczenia, oni również okazują się ludźmi, którzy dzięki swoim talentom mogą wesprzeć innych oraz tych, którzy dbają o nich samych.

Znalazło to odzwierciedlenie w jednym z projektów prowadzonych przez salezjanów Don Bosco w Palabek (północna Uganda). Osada uchodźców w Palabek jest zamieszkiwana przez około 56 tysięcy osób z Sudanu Południowego. Około 6000 z nich bierze udział w programach i szkoleniach organizowanych przez salezjanów. Dodatkowo może z nich korzystać także lokalna społeczność.

Salezjańska działalność misyjna została doceniona nie tylko przez samych uchodźców, ale także przez organizacje rządowe i pozarządowe Ugandy min. Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców oraz urząd premiera. To motywuje nas aby robić jeszcze więcej dla uchodźców i członków lokalnej społeczności. Często to my jako pierwsi reagujemy w sytuacjach kryzysowych.

W związku z szerzącą się pandemią koronawirusa postanowiliśmy podjąć dodatkowe działania. Jeśli epidemia niespodziewanie dostałaby się do osady uchodźców, doprowadziłoby to do prawdziwej tragedii. Władze obozu wytypowały Don Bosco jako organizację, która pierwsza odpowiedziała na apel o potencjalnym zagrożeniu. Pomysł szycia maseczek oraz produkcji środków dezynfekcyjnych dla mieszkańców okazał się bardzo potrzebny.

Maseczki sprzedawane za 1,5 dolara w lokalnych sklepach okazały się nietrwałe i nie nadawały się do ponownego użycia. Ze względu na cenę, a także zawieszenie działalności gospodarczej w kraju, były towarem deficytowym.

W związku z tym salezjanie postanowili wytwarzać maseczki lokalnie. Zakupiliśmy bawełnę oraz gumki. Uszycie jednej maseczki wyniosło około 2 szylingów ugandyjskich (mniej niż pół dolara amerykańskiego). W koszty wliczone zostały materiały, a także dodatek za pracę wypłacany uchodźcom.

Uczynienie z uchodźcy osoby świadomej oraz takiej, która działa na rzecz społeczeństwa, jest niezwykle motywujące i stanowi ogromne wsparcie. Pomogliśmy finansowo około 12 rodzinom. Za każdą maseczkę stażysta otrzymał 500 szylingów ugandyjskich. Oprócz posiłków każdy z nich był w stanie zarobić więcej niż 3 dolary na dzień.

Centrum Szkolenia Zawodowego Don Bosco pod przewodnictwem księdza Jeffreya chętnie przystąpiło do tego projektu. W ciągu 2 tygodni wspólnie uszyli około 1500 maseczek, które natychmiast zostały rozdane. Widok pielęgniarek, funkcjonariuszy policji, żołnierzy i innych, którzy ubierają nasze maseczki, napawa nas dumą. Wszystkie maseczki zostały rozdane za darmo.

Autor

ks. Lazar Arasu SDB – dyrektor

Źródło

Zdjęcia


Udostepnij