Przejdź do treści

Wiadomości

Wybudowaliśmy domy w slumsach

  • 13 lipca 2020 r.

Dzięki Waszej pomocy w Kalkucie wybudowaliśmy 30 domów w slumsach Kapali Bagan. Zamieszkały tam rodziny, które żyją w wielkim ubóstwie.

Kalkuta to czwarte co do wielkości miasto w Indiach. Znaczna część ludzi mieszka w slumsach, zmaga się na co dzień z głodem, brakiem lekarstw czy ubrań. Bywa, że rodziny mieszkają w domach zbudowanych ze znalezionej folii. Dzieci zamiast do szkoły chodzą na wysypisko śmieci. To miejsce ich zamieszkania, tu spędzają dzieciństwo, bawią się, pracują i dorastają. Razem z dorosłymi zbierają plastik, butelki, które oddają do recyclingu i wszystko to, co można sprzedać. W ten sposób się utrzymują.

W lutym 2020 roku uruchomiliśmy zbiórkę na wybudowanie domów dla mieszkańców slumsów. Zebraliśmy 52 164 złote, za co Wam ogromnie dziękujemy! Ksiądz Mathew George rozpoczął realizację projektu.

Niestety ostatnie miesiące były szczególnie trudne. W czasie wprowadzonych obostrzeń związanych z wirusem mieszkańcy zaczęli głodować. Pod koniec maja przez Zatokę Bengalską przeszedł cyklon Amphan. Wśród najbardziej poszkodowanych byli mieszkańcy Kalkuty. Pracujący tam salezjanie organizują akcję dożywiania. Na szczęście mimo ostatnich trudności nie zaprzestano realizacji projektu.

W ostatnich dniach otrzymaliśmy informację, że udało się dokończyć budowę domów i 30 rodzin zamieszkało w dużo lepszych warunkach niż dotychczas. Dla nich blaszane ściany, wybetonowana posadzka i niecieknący dach jest spełnieniem marzeń i daje nadzieję na spokojniejsze oraz bezpieczniejsze życie.

Salezjanie przychodzą do slumsów i na wysypisko śmieci co niedzielę. Zbierają dzieci, starają się zapewnić im podstawy edukacji, a z czasem zabierają je na zajęcia i do szkół. Młodzieży zapewniają kursy zawodowe. W slumsach zbudowano również toalety, żeby poprawić warunki sanitarne. Życie w slumsach i praca na wysypisku śmieci powoduje choroby, które dla tych ludzi są śmiertelne.

Wybudowanie tych domów i pomoc tym ludziom jest możliwa dzięki Wam! Dziękujemy!

opr. M.T

Źródło
Udostepnij