Salezjanie Księdza Bosko w Polsce

Rada salezjanów współpracowników obradowała w Krakowie

2 maja 2016 r. -- Redakcja
W dniu 30 kwietnia odbyło się w Krakowie posiedzenie Rady Salezjanek i Salezjanów Współpracowników prowincji krakowskiej. W obradach wzięli udział przedstawiciele Centrów Lokalnych z Przemyśla, Jasła, Rzeszowa, Skawy, Szczyrku, Oświęcimia Zasola i Szkoły, Krakowa Dębnik i Seminarium.
(fot. ks. Adam Paszek / sdb.org.pl)
(fot. ks. Adam Paszek / sdb.org.pl)

W spotkaniu wzięła również udział przedstawicielka Centrum Lokalnego z Odessy, która to wspólnota wkrótce dołączy do Krakowskiej Prowincji SSW.

Głównym tematem spotkania było przygotowanie i organizacja dorocznych Dni Duchowości Salezjańskiej w Szczyrku, które odbędą się w dniach 27-29 maja br. Podczas obrad poinformowano, że w Centrum Lokalnym w Oświęcimiu Zasolu w dniu 2 kwietnia br. dwoje aspirantów złożyło przyrzeczenie i w ten sposób oficjalnie wstąpiło do Stowarzyszenia. Kolejni aspiranci złoża swoje przyrzeczenie podczas spotkania w Szczyrku.

Skarbnik Stowarzyszenia Zofia Nieć przedstawiła stan finansów oraz zdała relację ze spotkania Rad SSW z czterech prowincji, które miało miejsce w Rumi. Na zakończenie obrad poinformowano o innych czekających nas wydarzeniach, jak Kongres Maryi Wspomożycielki w Oświęcimiu, spotkanie Rodziny Salezjańskiej w ramach tzw. „Imienin Księdza Bosko”, Msza święta w Siedliskach, miejscu urodzenia bł. Józefa Kowalskiego.

Koordynator prowincji Roman Machowski zasygnalizował także, że ze względu na upływającą kadencję Zarządu Stowarzyszenia w roku 2017 odbędzie się Kongres Wyborczy, który wybierze nowe władze.

Na zakończenie obrad złożono życzenia imieninowe solenizantom miesiąca maja Zofii Nieć, Stanisławowi Biedzie i Stanisławowi Koniorowi. Spotkanie zakończyło się wspólną modlitwą podczas Mszy świętej, której przewodniczył ks. Stanisław Konior, a homilię wygłosił ks. Jan Dubas.

ks. Adam Paszek

Tagi
Dowiedz się więcej

Apostolstwo współpracowników

Ksiądz Bosko, oprócz wsparcia osób duchownych i zakonnych, zawsze szukał pomocy i poparcia ze strony świeckich, dlatego w dziełach salezjańskich jesteśmy świadkami prawdziwej mobilizacji osób świeckich. Wielu jest dzisiaj wychowawców, katechetów, osób pracujących zawodowo, działaczy społecznych, polityków sympatyzujących z inicjatywami salezjańskimi, utalentowanych młodych animatorów, którzy w dziełach księdza Bosko znajdują konkretny sposób wyrażania swej fachowości, talentu i proroctwa. Wśród nich szczególne miejsce zajmują Współpracownicy Salezjańscy. Można ich spotkać wszędzie tam, gdzie pojawia się młody człowiek - w oratoriach, w szkołach, w salkach katechetycznych, jako asystentów na wakacjach, obozach, zimowiskach i rekolekcjach powołaniowych, wspólnych pielgrzymkach itp.