Salezjanie Księdza Bosko w Polsce

Salezjanie w Bangladeszu

18 sierpnia 2016 r. -- Warszawa SOM
Marzeniem salezjanów, którzy pracują w Bangladeszu jest otwarcie parafialnej przychodni. Wielu chorych wymaga specjalistycznego leczenie.

Bangladesz to miejsce wielkich kontrastów i paradoksów. W sezonie letnim temperatura dochodzi do 45°C, a w porze zimnej spada do 5°C. To kraina ogromnego ubóstwa, ale i ogromnego bogactwa. Kraj, w którym bogaci korzystają z licznych przywilejów, a z drugiej strony, pokaźna część populacji żyje w domach z gliny, w wioskach bez elektryczności.

Salezjanie są w Bangladeszu od sześciu lat. Prowadzą dwie misje: w Utrail i Lokhikul oraz dodatkowe centrum w Joypurhat. Na obu placówkach posługuje pięciu księży (czterech z Indii i jeden z Polski).

Lokhikul jest położone w diecezji Rajshahi, w dystrykcie Naongaon, na północnym wschodzie Bangladeszu, około 70 kilometrów od rzeki Ganges. Ubóstwo dotyka na tym terenie wiele rodzin. Część parafian mieszka w slumsach. Niedożywienie, brak podstawowej higieny, brak dostępu do dobrych lekarzy, nieleczone choroby – to przyczyny wielu dolegliwości zdrowotnych Banglijczyków. Osoby, którym nie wystarcza środków na zakup żywności, nie są w stanie opłacić pobytu w szpitalu. Nie stać ich też na zakup odpowiednich lekarstw. Wielu ludzi dotkniętych chorobą szuka pomocy i wsparcia na misji.

Na placówce salezjańskiej działa przychodnia zdrowia. Chorzy otrzymują tam doraźną pomoc, jednak część z nich wymaga specjalistycznego leczenia. Misjonarze odsyłają pacjentów do szpitala w Rajshahi. Oni jednak, ze względów finansowych, rezygnują z takiej formy pomocy. Aby rozwiązać ten problem, misjonarze chcą otworzyć parafialną fundację, która wspierałaby chorych parafian. W tym celu potrzebują dofinansowania do opłat za leczenie w szpitalu oraz pieniędzy na zakup lekarstw dla najbardziej potrzebujących.

Salezjański Ośrodek Misyjny

Tagi