Salezjanie Księdza Bosko w Polsce

Ukraina: Uboga obecność wśród ubogich

8 września 2016 r. -- Redakcja
Odessa od zawsze była miastem biznesu ze względu na port, który jest ważnym punktem przeładunkowym. To miasto różni się od pozostałej części Ukrainy. Nadmorskie centrum to wielopiętrowe hotele, piękne deptaki, luksusowe sklepy. Kontrast z biednymi dzielnicami mieszkaniowymi jest ogromny. Większość ludzi żyje w czteropiętrowych blokach z przyklejonymi do nich sypiącymi się balkonami. Pod nimi stoją blaszane garaże, które wyglądają jak zielone, rozsypane klocki.
(fot. ANS)
(fot. ANS)

W jednym z takich zaniedbanych odeskich budynków mieszkają salezjanie. Od 1999 roku misjonarze użytkują budynek, w którym mieści się dom księży, kaplica, oratorium, przedszkole, szkoła oraz bursa. W ostatnich latach część pomieszczeń została wyremontowana i lepiej wyposażona. Pomimo tego budynek nadal wymaga remontu. W tej chwili priorytetem jest izolacja ścian, która pozwoli zmniejszyć wydatki na ogrzewanie. Jest to szczególnie ważne ze względu na niestabilną sytuację na Ukrainie, która prowadzi do wzrostu cen gazu i elektryczności.

Dyrektorem wspólnoty salezjańskiej w Odessie jest polski ksiądz – Michał Wocial. W tym momencie, jak mówi ksiądz Michał, warunki życia misjonarzy we wspólnocie są trudne z powodu zimna i wilgoci, a pogarszają się jeszcze bardziej podczas długich zim i w deszczowe dni. Ściany pokrywa grzyb. Może to mieć zły wpływ na dzieci, które przychodzą do oratorium czy przedszkola. Remont ścian na pewno polepszy warunki mieszkalne, ułatwi pracę i naukę wszystkim użytkownikom budynku (jest ich około 600 osób rocznie).

Pieniądze zaoszczędzone na kosztach energii będą wykorzystane na realizację działań misji salezjańskiej w Odessie. Jej głównym celem jest zapewnienie młodzieży z Odessy możliwości rozwoju i awansu społecznego.

Tagi