Salezjanie Księdza Bosko w Polsce

XXV Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna

17 sierpnia 2016 r. -- Redakcja
Młodzież z Salezjańskich Wspólnot Ewangelizacyjnych z całej Polski spotkała się, aby przez 15 dni pielgrzymować. Radość, odwaga i moc Ducha towarzyszyła każdemu uczestnikowi tego wydarzenia, aby mógł nie tylko dojść do upragnionego celu, czyli do tronu Matki Bożej w Częstochowie, ale również świadczyć o Chrystusie w każdej miejscowości, przez którą przechodzimy.
(fot. www.facebook.com/SalezjanskaPielgrzymkaEwangelizacyjna)
(fot. www.facebook.com/SalezjanskaPielgrzymkaEwangelizacyjna)

W dniach 30.07-15.08.2016 r. odbyła się Salezjańska Pielgrzymka Ewangelizacyjna. W tym roku była ona wyjątkowa. Od roku 1992, kiedy to ze Szczańca wyszła pierwsza SPE, minęło już 25 lat! Rok miłosierdzia oraz światowe dni młodzieży natchnęły organizatorów, aby jubileuszową pielgrzymkę przeżywać pod hasłem: „Dziękujcie Panu za Jego miłosierdzie”.

Zgodnie z myślą założycieli (ks. Darka Presnala oraz ks. Leszka Zioły) na ulicach i rynkach miast również w tym roku, wystawialiśmy inscenizacje teatralne, organizowaliśmy koncerty, zabawy dla dzieci, czuwanie połączone z apelem jasnogórskim i świadectwami. Właśnie ta radość ewangelizacji, spontaniczność i pogoda ducha, gdy po całym dniu wędrówki młodzież zamiast odpoczywać, spędza czas na zabawie i modlitwie z mieszkańcami, stała się cechą wyróżniającą SPE spośród wszystkich innych pielgrzymek. Według wielu ludzi spotykanych na trasie, dzień, w którym SPE zatrzymuje się w danej miejscowości staje się jednym z głównych wydarzeń w ciągu roku. Takie wypowiedzi mieszkańców dodają młodym ludziom jeszcze więcej gorliwości, aby głosić Słowo Boże. Podczas tej pielgrzymki mieszkańcy niejednokrotnie zaskakiwali nas.

Na każdym postoju czekały na pielgrzymów pyszne poczęstunki oraz picie, aby ugasić pragnienie. Ponadto naszym oczom ukazywały się przepiękne torty, które były specjalnie przygotowywane na ten jubileusz. Na trasie całej pielgrzymki młodzi pielgrzymi mieli okazję poznać tzw. weteranów, który z łzą w oku wracali do tej atmosfery, która niejednokrotnie kształtowała i wychowywała tych, który już posiadają własne rodziny. Było to niesamowite świadectwo dla nas. Przeżywana codziennie Eucharystia dawała wszelkie potrzebne siły.

Magdalena Topolska
SWE Bydgoszcz, Salezjańska Grupa Medialna

Tagi