Przejdź do treści

Zapowiedzi

Rozeznanie powołania dla maturzystów i studentów 24-26 maja

Podjąć decyzję

Podjąć decyzję o poświęcenia się na służbę Bogu to decyzja ważna i wielka. Jest ona decyzją o ogromnych konsekwencjach życiowych. Stąd wymóg odwagi, rozwagi, najwyższej odpowiedzialności i ducha ofiary. Od tej decyzji zależy potępienie czy zbawienie samej osoby, ale także zależą może ważne wypadki, które zaważą na dziejach jednego pokolenia, a może zbawienie i szczęście wielu dusz.

Czy wierzysz w powołanie?

W kwestii powołania tyle pewności ile ufności Jezusowie. Od kiedy wydawało ci się, że jesteś powołany? Jaka jest historia tej myśli? W jakich sytuacjach wydawało ci się, że masz powołanie, a w jakich nie? Nikt nie można „wziąć” sobie sam powołania kapłańskiego czy zakonnego. Zdarza się, iż kogoś fascynuje życie kapłańskie, ale jednocześnie „wewnętrznie wie”, że nie jest to jego droga; jest świadom, że Bóg go nie powołuje. Z drugiej strony zdarza się nierzadko, iż osoba „czuje wewnętrzne przynaglenie” do życia kapłańskiego, choć „po ludzku” rzecz biorąc wolałaby zawrzeć związek małżeński i założyć rodzinę. Trzeba sobie zdać sprawę, że u osoby powołanej zawsze będzie pewne napięcie: jest we niej pragnienie Boga, poznawania Go, spotykanie się z Nim, jak i również jest wrażliwość na świat kobiet, rzeczy czy posiadania własnego zdania.  Osoba powołania nie neguje tej drugiej rzeczywistości, ale podporządkowuję ją pierwszej.

Wątpliwości

Warto przeanalizować wątpliwość. Są ich dwa rodzaje: okazjonalne, np. tymczasowe zauroczenie; oraz ciągłe wątpliwości nie związany z okazjami, które może świadczą o oporze emocjonalnym przed szczerym zaangażowaniem, głębszym związaniem, pójściem za głosem powołania. Nade wszystko trzeba być jednak odpowiedzialnym za posiadane pragnienie służenia Bogu. Trzeba być uczciwym wobec pragnienia. Może gotów jestem spróbować czy ta droga jest przeznaczona dla mnie? Warto spróbować, aby się przekonać.

Mam jeszcze czas

Bóg nikogo nie zmusza, aby szedł drogą służby w kapłaństwie czy w zakonie. Wielu osób powołanych mówi sobie: mam jeszcze czas ponieważ jestem dopiero po maturze lub na drugim, trzecim czy czwartym roku studiów. Odkładanie decyzji jest zawsze błędem. Taka postawa może bowiem zakończyć się dramatyczną pomyłką lub jeszcze większą obawą o podjęcie drogi powołania. Zadaniem osoby powołanej jest upewnić się, że Bóg chce aby został kapłanem, zakonnikiem.

Po co się przychodzi do seminarium lub zgromadzenia zakonnego?

Przychodzi się po to, aby żyć życiem duchowym, a nie po to by się samorealizować, spełnić swoje plany, marzenia. W kapłaństwie i życiu zakonnym rezygnuje się bowiem z tego, co według ludzkiej natury jest dobre i przynależy do godnego życia ludzkiego: z życia małżeńskiego, rodzinnego, z codziennego pełnienia własnej woli, układania sobie życia według własnych planów. Osoba chce służyć nade wszystko umiłowanemu Bogu.

Pomoc w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów

Wyższe Seminarium Misyjne Księży Sercanów organizuje w dniach od 24 do 26 maja 2019 r. weekendowe spotkanie, które ma pomóc w rozeznaniu powołania i podjęciu odważnej decyzji.

PROGRAM

Piątek
18.45 – kolacja
19.30 – nauka modlitwy "brewiarzem"
20.00 – adoracja w kaplicy seminaryjnej z przyjęciem daru życia
21.00 – 22.30 – spotkanie dyskusyjne

Sobota
  6.30 – wstawanie
  7.00 – Jutrznia i Msza Święta we wspólnocie seminaryjnej, śniadanie,
  9.00 – spotkanie ze świadkiem powołania zakonnego
10.00 – konferencja o powołaniu - czy Bóg zmusza do przyjęcia Jego planu?
11.00 – modlitwa Słowem Bożym
12.00 – rozmowy duchowe z kierownikami duchowymi
13.00 – modlitwa ze wspólnotą seminaryjną, obiad, wspólna kawa z klerykami
14.30 – konferencja o powołaniu do miłości: małżeństwo, kapłaństwo, życie zakonne, samotność
15.15 – koronka od Bożego Miłosierdzia o rozeznanie osobistego powołania
15.15 – 16.00 – modlitwa Słowem Bożym
16.15 – czas rozmów, spowiedzi lub lektury osobistej
18.00 – adoracja Najświętszego Sakramentu, kolacja
19.15 – uczynek miłosierdzia
20.30 – modlitwa wstawiennicza w kaplicy seminaryjnej


Niedziela
  7.30 – Jutrznia w kaplicy, śniadanie,
  9.00 – konferencja o oznakach powołania do życia poświęconego Bogu
10.00 – modlitwa osobista Słowem Bożym
11.00 – Msza Święta
12.15 – obiad, zakończenie spotkania

 

ZGŁOSZENIA

Ks. Jacek Szczygieł SCJ

jszczygiel@scj.pl

662325786

Źródło
Udostepnij